Příspěvek na zaměstnávání lidí s postižením na chráněném pracovním místě se výrazně zvýší

7.9.2017

imagesDne 5. září poslanci schválili zvýšení státního příspěvku na podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením na 12 tisíc korun měsíčně z dosavadních 9 500 korun. Pro novelu zákona o zaměstnanosti bylo 88 ze 156 přítomných. Původně poslanci přitom schválili navýšení zmíněného příspěvku na 10 500 korun měsíčně, ale senátoři byli štědřejší a přidali další navýšení. A většina přítomných poslanců jejich návrh, který reaguje na zvýšení minimální mzdy od 1. ledna příštího roku, nakonec podpořila.

Ministr financí Ivan Pilný varoval, že „to bude to stát půl miliardy navíc, v návrhu státního rozpočtu na nic takového není pamatováno“. Naopak ministryně Michaela Marksová apelovala na poslance: „Snad chcete, aby v této zemi lidé s určitými znevýhodněními pracovali, a ne aby jen pobírali dávky a seděli doma.“ Podle místopředsedkyně Senátu Miluše Horské má navýšení příspěvku předejít nežádoucímu snížení zaměstnanosti OZP.

Novela zákona, kterou ještě musí podepsat prezident Miloš Zeman, má nabýt účinnosti od 1. ledna 2018. Novela rovněž zavádí institut uznaného zaměstnavatele OZP a přinese i zpřísnění pro nemocné nezaměstnané, kteří by měli dodržovat stejný režim jako pracovníci na nemocenské. Směli by tak na vycházky jen v určitou dobu a úřadu práce by také doručovali neschopenku.

(mp)

Share

One comment

  1. Je to krásné, ale má to vadu v tom, že se stejně mnoho postižených k práci ani takhle nedostane. U výrobních firem určitě ne, tak nevím kam ty peníze potečou.

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

*

CAPTCHA


*