Newyorské metro je fenomén. Ne však pro vozíčkáře

10.7.2017

metroNew York City má nejméně přístupné metro pro vozíčkáře v USA. A to hned podle dvou soudních žalob podaných proti společnosti Metropolitan Transit Authority (MTA, newyorský dopravní podnik). Stížnosti podala nezisková právní skupina Disability Rights Advocates jménem koalice skupin zdravotně postižených a tří osob, a to 25. dubna 2017. V dokumentech se uvádí, že je přístupných pouze 112 z celkových 472 stanic metra, a MTA tak diskriminuje osoby se zdravotním postižením. Zároveň je podniku vytýkáno, že mnoho výtahů a plošin v centru města je často mimo provoz. Takový stav je podle státních institucí zjevným porušením lidských práv.

„Přibližně 6 milionů imobilních Newyorčanů je v podstatě zablokováno, protože chybí výtahy. A ty, které existují, se rozpadají,“ říká Michelle Caiola, ředitelka Disability Rights Advocates. „To je závažné porušení práva na rovný přístup. Jak všichni v NYC ví, metro je pro každodenní život rozhodující a poskytuje nejúčinnější a ekonomicky nejvýhodnější způsob dopravy ve městě.“

I federální soud tvrdí, že nezajištění fungujících plošin a výtahů ve stanicích porušuje zákon o postižených. Soudní dokumenty uvádějí, že v roce 2015 MTA zažila 9019 poruch výtahů, z toho 4117 nebylo plánováno.

(ata)

Share

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

*

CAPTCHA


*