Pojďme si na sklonku roku stručně představit několik pomůcek majících slibnou budoucnost. Mohli se s nimi seznámit účastníci konference INSPO, která se v příštím roce bude konat již poosmnácté. Následující řádky proto lze považovat i za osobitou pozvánku na tuto akci, která se uskuteční 7. dubna 2018 v pražském Kongresovém centru.

 

Ústní myš

Pomůcka, která výrazně usnadňuje život lidem s ochrnutými horními končetinami. Lze ji ovládat ústy, jazykem, mimikou i dotykem. S využitím ústní myši se můžete propojit s počítačem, mobilem nebo tabletem a také dálkově ovládat televizi, DVD, rádio, klimatizaci, větrák, topení či třeba dveře. V ovládacím modulu je rovněž zakomponovaný mikrofon a dá se spojit se zařízeními pomocí Bluetooth a WiFi; k dispozici je i herní režim a mód kniha.

Česká asociace paraplegiků s podporou Nadace Vodafone vybavila těmito pomůckami spinální a spinálně rehabilitační jednotky po celé republice. Díky nim mohou pacienti s postižením horních končetin ovládat náhradním způsobem počítač, tablet nebo telefon a některé vybavení pokojů (lampička, televize, zvonek na sestru, apod.).

Podrobnosti o pomůcce, která stojí od 5 do 80 tisíc korun a na kterou lze získat příspěvek od úřadu práce, jsou zveřejněny na adrese http://czech.mouthmouse.eu/.

ústní myš 2

 

Free

Revolučně pojatý vozík založený na moderní samobalanční technologii, kterou používají známé přepravní dvoukolky Segway a Ninebot. Díky této unikátní technologii jezdí jen na dvou kolech a bez problémů tak překonává i ty nejnáročnější terény, jakými jsou chodníky s dlažebními kostkami, trávníky, lesní cesty či pláže. Vozík se snadno ovládá a uživateli umožňuje mít při jízdě volné ruce. Výborně manévruje v úzkých prostorech i v exteriéru. Vhodný je především pro paraplegiky, kvadruplegiky, lidi s roztroušenou sklerózou, dětskou mozkovou obrnou, dětskou mozkovou obrnou, amyotrofickou laterální sklerózou a jinými nemocemi omezujícími pohyb.

Další informace o pomůcce, kterou si lze vyzkoušet v Praze, najdete na stránkách www.paratec.cz.

vozík Free 1

Znakovka

Mobilní aplikace Znakujte s námi je vítanou novinkou v rodinách se sluchově postiženými dětmi. Znakování také rozšiřuje možnosti komunikace se slyšícími miminky. Tato komplexní aplikace obsahuje celou řadu edukačních videí a tři základní módy. Prvním z nich je slovník se všemi slovíčky i větami a snadným hledáním. Nejdůležitější součástí Znakovky je však výuka, rozčleněná do tematických lekcí a šesti stupňů obtížnosti. Své pokroky můžete sledovat díky třetímu základnímu módu – kvízům.

Aplikaci si můžete stáhnout zdarma na adrese http://znakovka.frpsp.cz.

 

Záchranka

Další velmi potřebnou mobilní aplikací je Záchranka. Pomůcka v případě nouze jednoduchým způsobem kontaktuje zdravotnickou záchrannou službu. Zároveň záchranářům odesílá přesnou polohu a další užitečné informace, které slouží pro rychlejší pomoc. Spuštění tísňového hovoru je velmi jednoduché: stačí dlouze přidržet nouzové tlačítko, a hovor je i s informací o přesné poloze přesměrován na linku 155.

Aplikace byla plně upravena pro neslyšící a nevidomé, kterým už pomáhá více než rok a půl. Novinkou bude napojení na horskou službu, což ocení lyžaři a turisté v nesnázích. Další inovací je, že záchranáři budou moci neslyšícím odesílat textovku potvrzující přijetí jejich nouzového volání.

Mobilní aplikaci Záchranka si lze stáhnout ze stránek http://www.zachrankaapp.cz/.

(mp)