DLOUHÁ  JE CESTA DO RIA….

30.7.2016

Uherskohradištská firma ALTECH dodala plošiny na OH do Ria. O tomto úspěchu jsme se bavili s ředitelem a jednatelem firmy v jedné osobě, s Ing. Antonínem Machalou.

RAS52f0b3_altech2

Ing. Antonín Machala, zdroj: zlin.idnes.cz

 

S jakými výrobky se firma ALTECH vydává do světa?

ALTECH vyrábí schodišťové plošiny a další výrobky pro řešení bezbariérového přístupu budov. V roce 2015 tvořil export 85 % produkce.  Stále musíme usilovat o nová odbytiště pro naše výrobky v zahraničí a to i za mořem.

Proč právě Brazílie?

Volba to byla přirozená a logická: velká země s 200 milióny obyvateli. Zaměřili jsme se na ní krátce poté, co bylo založeno v roce 2008 uskupení BRICS, a o Brazílii se začalo nejen v této souvislosti hovořit jako o jihoamerickém ekonomickém tygrovi.  Následně bylo zemi přiklepnuto pořadatelství MS ve fotbale a Olympiády. V roce 2012 jsem se zúčastnil obchodní mise do Brazílie s Česko brazilskou smíšenou obchodní komorou, to byla moje první cesta do Brazílie. Hned při první návštěvě jsem si tuto zemi oblíbil a rok nato jsem se tam vydal na další již samostatnou „průzkumnou“ cestu. V loňském roce jsem se tam vrátil se svým rakouským obchodním partnerem a Olympiáda v Riu byla v našem hledáčku.

Jak Brazilci nahlížejí na zboží z dovozu a na naše malé Česko?

Obecně platí, že Evropa, zejména ta Západní má dobrou pověst. Německé výrobky jsou například zárukou kvality. Nicméně Česko, někdy ještě Československo, může stále také navazovat na dobré jméno a tradice. Naše strojírenství, letectví nebo pivo vyvolávají u Brazilců pozitivní emoce a reference.

A na co se musí české firmy připravit, pokud chtějí vstoupit na brazilský trh? 

Chce to velkou trpělivost, vytrvalost, pravidelnou komunikaci písemnou i osobní, prostě se dostat k Brazilcům na sympaticky blízkou vzdálenost. Chce to si je získat, předpoklady pro to jistě máme. Brazílie je tak velký trh, že se tam tlačí firmy z celého světa, takže konkurence je veliká. Je dobré snažit se dorozumívat se i portugalsky, to také pomůže.

A jaká tedy vlastně byla Vaše cesta do Ria?

No cesta byla značně dlouhá a trnitá, ale nakonec  nás dovedla k vytouženému cíli. Minulý měsíc jsme dodali do Metra v Rio de Janieru 7 našich plošin OMEGA. S dopravním podnikem Metro Rio jsme navázali kontakt v minulém roce, potřebovali pomoci s řešením před nadcházející Olympiádou. Poté přijeli pracovníci metra dvakrát do našeho závodu do Uherského Hradiště. Při první návštěvě si důkladně prohlédli výrobu a provoz, byla to taková inspekční cesta. Na druhou návštěvu přijeli těsně před expedicí plošin, to si zase zdokumentovali již konkrétní výrobky pro ně, balení atd. Pak plošiny putovaly asi dva měsíce po kolejích a po moři do přístavu Rio kde byly konečně instalovány do 3 stanic metra.

A co Vy, pojedete se teď na naše sportovce a na vaše plošiny na Olympiádu do Ria podívat? 

Rád bych jel. Přiznám se, že je to zvláštní a příjemný pocit vědět, že na rušných stanicích metra v Rio de Janeiru (např. Pavuna), kterými jsem sám při pobytu v Riu často projížděl, nyní jsou naše plošiny. Ale nevím, zdali mi to vyjde, volají mě jiné úkoly a exportní destinace.

A jak budete pokračovat s vaší oblíbenou Brazílií dál?

Nyní se budeme tak trochu chlubit našim úspěchem v Českém domě v Riu při tomto velkém sportovním svátku. Chystáme se, že na základě reference z Ria také oslovíme další metra – v Sao Paulu, Belo Horizonte, Porto Alegre atd. Zvažujeme nabídku Svazu zástupců brazilského metra a železnic v Salvadoru, Bahia k účasti na jejich výroční konferenci, abychom tam ALTECH a naše plošiny z Ria prezentovali.

Tak aťˇ se Vám daří a nejen v Brazílii. Děkuji Vám za rozhovor.    

I já děkuji pěkně.

 

Rozhovor připravila firma Altech. 

 

 

 

 

 

 

 

Share

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

*

CAPTCHA


*