Kampaň v podání organizace Asistence už nese první ovoce – www.bezbabyty.cz

K velkým průšvihům v naší legislativě patří sociální bydlení. Neboli bydlení chudých občanů: ztráta střechy nad hlavou se přihodila nebo hrozí zejména lidem s těžkým zdravotním postižením, seniorům, matkám samoživitelkám a mládeži opouštějící dětské domovy nebo náhradní rodinnou péči.

Bylo dost překvapivé, když se uprostřed léta na internetu objevily webové stránky zřízené Ministerstvem práce a sociálních věcí (MPSV) právě na tohle téma. Dlouho o něm totiž politici a úředníci jen mluví, dlouho se mu věnují média, ale zákon coby základní pilíř, na němž by se dalo stavět, je zatím utopií.

Jeho prosazení zahrnula vláda do koaliční smlouvy už v roce 2014, o nutnosti právního řešení opakovaně mluvil premiér Sobotka. Jenže zmíněné ministerstvo si s přípravou zákona dalo pořádně na čas, takže vláda ho schválila loni v březnu – s téměř dvouletým zpožděním oproti slibu ministryně Marksové. Tehdy už bylo zřejmé, že ho rozhádaný parlament do podzimních voleb nestihne projednat a schválit.

Nehorázné otálení však nebylo jediným, ba ani nejvážnějším prohřeškem státem dobře placených odborníků, úředníků a politiků. Horší byla jejich neochota k diskusi o argumentech, námitkách a promyšlených návrzích, s nimiž přicházela Národní rada osob se zdravotním postižením a další neziskovky. Výsledkem pak byl nejen pozdě vytvořený, ale hlavně nekvalitní zákon, v němž například nebylo jediné ustanovení, jediný paragraf o bezbariérových a upravitelných bytech. Přitom právě lidi s postižením ten samý zákon uváděl jako jednu z ohrožených skupin obyvatel! Dalším zpackaným prvkem byl příspěvek na bydlení…

 

Nové webovky? Hlavně fráze, známé informace a materiály pro odborníky

Ale zpět do horké současnosti. Je téměř rok po parlamentních volbách a legislativu zaměřenou na bydlení lidí v nouzi považuje za prioritu i nová ministryně Maláčová. Je to pochopitelné: jde o problém, na jehož závažnosti se shodne více než 70 procent Čechů a taky naprostá většina vozíčkářů. Sehnat bezbariérový či jakžtakž vyhovující byt na venkově či maloměstě je obtížné, v krajských městech velmi obtížné. A v Praze (téměř) nemožné. Fond bytů zvláštního určení je omezený, poptávka výrazně převyšuje nabídku, a tak je samozřejmostí pořadník, složité řízení a dlouhá čekací doba.

Nutnost přijmout legislativu řešící sociální bydlení se tedy znovu dostala do programového prohlášení vlády. A nyní klíčové ministerstvo vytáhlo z klobouku speciální webovky. Nabízejí zejména obecné sliby a nikterak nové informace o tom, co už je: o existujících dávkách na bydlení, sociálních službách a faktech souvisejících s finanční podporou v bydlení. A pro odborníky samozřejmě nechybějí různé analýzy, dokumenty a metodiky.  

 

Jediné možné řešení: kvalitní zákon i prováděcí předpisy

Pozoruhodnou výjimkou je na těch webovkách kapitola o spolupráci MPSV s šestnácti obcemi, která probíhá už téměř dva roky. Jde o Brno, Chomutov, Jindřichův Hradec, Kadaň, Křižánky, Most, Ostravu, Otrokovice, Pardubice, Plzeň, Prahu 7, Prahu 14, Štětí, Velké Hamry, Veselíčko a Vír. Tenhle projekt dosud nebyl představen širší veřejnosti, ačkoli má do roku 2020 podpořit nejméně 1281 lidí a poskytnout nejméně 467 bytů! To je věru smělý a šlechetný záměr v době, kdy třeba v Praze v květnu přespávalo několik vozíčkářů ve stanu, aby upozornili na zoufalý nedostatek vhodného a jim cenově dostupného bydlení. Happening připravila neziskovka Asistence, která následně založila Skupinu za samostatné bydlení a odstartovala dlouhodobou kampaň.

[box type=“info“ align=“alignleft“ width=“200″ ]

Webové stránky MPSV o sociálním bydlení: www.socialnibydleni.mpsv.cz

Informace o dlouhodobé kampani společnosti Asistence: www.bezbabyty.cz[/box]

Na jedné straně tedy máme ambiciózní projekt MPSV, který se rozvíjí napříč republikou. Na straně druhé je svépomocná snaha lidí s tělesným postižením, v níž se za úspěch považuje každý jedinec, kterému se povedlo sehnat aspoň načas přijatelné bydlení. A kdesi uprostřed leží gigantický balvan: neexistující zákon a prováděcí předpisy. Přijetí kvalitní legislativy je nesporně jedinou možností, jak tuhle cestu zprůchodnit.

Miloš Pelikán