Senát schválil zákon o dávkách, který napravuje neuvážená opatření exministra Drábka

20.8.2017

legislativaSenát jednomyslně schválil 17. srpna novelu zákona, kterým se mění zákon č. 329/ 2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením. Novela přináší tyto zásadní změny:

– Zcela se ruší prokazování majetku společně posuzovaných osob při žádostech o příspěvek na zvláštní kompenzační pomůcku.

– Pokud žadatel o příspěvek na kompenzační pomůcku nebude žádat odpuštění 10% spoluúčasti, nebudou zjišťovány příjmy jak společně posuzovaných osob, tak ani žadatele o příspěvek na zvláštní kompenzační pomůcku. Pouze u příspěvku na nákup motorového vozidla bude příjem testován, a to i u společně posuzovaných osob, protože se předpokládá, že automobil je využíván pro všechny členy rodiny.

– Snižuje se limit pro nárok na příspěvek na pořízení zvláštní pomůcky u její ceny, a to ze 24 tisíc na 10 tisíc korun.

– Snižuje se doba k podání opětovné žádosti na nákup motorového vozidla z 10 let na 7 let. Přičemž toto snížení počtu let se bude vztahovat i na přiznané příspěvky po roce 2012.

– Nově se stanoví výše příspěvku na nákup motorového vozidla podle příjmu společně posuzovaných osob tak, že u společně posuzovaných osob do 8násobku životního minima činí příspěvek 200 tisíc Kč. Při příjmu, který překračuje 9násobek životního minima, se příspěvek snižuje na 180 tisíc Kč. Takto je příspěvek na nákup motorového vozidla postupně snižován při rostoucí výši násobku životního minima. Nejméně však bude příspěvek činit 100 tisíc Kč. Zabrání se tím takovým excesům, kdy příspěvek na nákup motorového vozidla byl přiznán například ve výši 10 tisíc Kč.

– Zvyšuje se příspěvek na mobilitu ze 400 Kč měsíčně na 550 Kč měsíčně. Novela zákona obsahuje i další technická vylepšení a zpřesňuje některé pojmy. Zákon nabyde účinnosti od 1. ledna 2018.

„Jde o zásadní změnu zákona, která prakticky eliminuje úsporná opatření v dávkách pro zdravotně postižené, která prosadil bývalý ministr Jaromír Drábek. Zrušení prokazování majetku považujeme za zásadní věc, protože jsme přesvědčeni, že v této věci byl zákon protiústavní,“ konstatoval Václav Krása, předseda Národní rady osob se zdravotním postižením. A dodal: „Zbývá ještě podpis pana prezidenta, ale nepředpokládáme, že by tento návrh zákona vrátil.“

(mp)

Share

One comment

  1. Ano, je to jistě vítaná změna. Jenom je třeba připomenout fakt, že stále trvá sjednocení od ministra Drábka, který v příspěvku na mobilitu snížil obnos pro ZTP/P a sjednotil to i pro osoby ZTP na stejné výši. A toto bohužel trvá i nadále. ZTP/P dostával před Drábkem příspěvek jednou ročně a to asi 9200 korun, dnes i po zvýšení nedosahuje původní výše co před léty.

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

*

CAPTCHA


*