Pardubice nadále financují bezbariérovost, naváže na ně Hradec Králové

17.7.2017

Pernštýnské náměstí se Zelenou bránou v PardubicíchUž čtvrtým rokem přispívá město perníku na projekty zaměřené na odstranění stavebních bariér. Z dlouhodobého Programu podpory bezbariérovosti je letos vyčleněn přes milion korun. Peníze získaly čtyři subjekty: Pardubický partner, TyfloCentrum Pardubice, Česká abilympijská asociace a Východočeské muzeum.

Bezbariérový přístup k budově pošty Pardubice 5 hodlá vybudovat Pardubický partner. Na tuto úpravu přispěje město částkou 405 tisíc korun, přičemž celkové náklady činí 450 tisíc korun. „Do objektu pošty byl sice roku 1996 zajištěn bezbariérový přístup pomocí mobilní plošiny, ta je však za hranicí své životnosti a celková oprava je dost problematická. Služeb pošty pátého městského obvodu využívají nejen obyvatelé Dukly a Višňovky, ale také vozíčkáři z bezbariérového bytového domu v Rokycanově ulici. Působí zde navíc společnosti, jež zaměstnávají tělesně či jinak postižené osoby,“ informoval náměstek primátora odpovědný za sociální politiku Jakub Rychtecký.

S žádostí o dotaci byla i letos úspěšná i Česká abilympijská asociace, která získá podporu ve výši 250 tisíc korun na svá poradenská střediska bezbariérovosti. Přes 50 tisíc korun město investuje do projektu Tyflocentra Pardubice a uhradí i část nákladů na záměr Východočeského muzea, které chce zrekonstruovat toalety a zvýšit tak komfort pro všechny návštěvníky. „Ty stávající bohužel nejsou hendikepovaným lidem přizpůsobeny. Samotný vstup do zámku bezbariérový je, návštěvníci mají k dispozici jak plošiny pro vozíčkáře, tak výtah v zámeckém paláci. Rekonstrukce toalet je ale nezbytná,“ konstatoval náměstek Rychtecký.

Pardubice jsou jedním z mála měst v Česku, které takový program mají. Celkově jeho prostřednictvím podpořily 19 projektů (včetně těch letošních), a to částkou zhruba 4,5 miliónu korun. Užitečnost programu inspirovala Hradec Králové, který poprvé rozdá peníze na vybrané projekty zřejmě ještě letos.

(mp)

Share

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

*

CAPTCHA


*