Barokní areál Žireč láká nejen na nové expozice

27.7.2017

 areal    Dvěma stálými expozicemi se od 22. července může pochlubit Žireč na Trutnovsku. Nacházejí se v barokním areálu tamního zámku, v němž sídlí Domov sv. Josefa – unikátní zařízení v Česku poskytující komplexní péči lidem s roztroušenou sklerózou. Z nepříliš pohledného a širší veřejnosti málo známého místa se po desetiletí oprav stala atrakce pro výletníky.

V budově špýcharu, která je součástí malebného zámeckého parku, si lze prohlédnout Expozici historie cyklistiky. Mezi vystavenými předměty si nejspíš každý najde to své „první kolo“, děti se zasmějí při pohledu na historické tříkolky a koloběžky a rodiče zavzpomínají na své favority či esky. Velkým lákadlem pak je replika velocipédu, přesněji běhacího stroje, na kterém Karl exp_hist_cyklDrais 12. června 1817 poprvé vyrazil do ulic a určil tak nový trend v přepravování osob.

S dvousetletými dějinami cyklistiky se návštěvník seznámí ve třech podlažích. Všechny exponáty zapůjčil známý sběratel Jiří Uhlíř. Kromě nich se můžete těšit na velkou projekci dokumentárních filmů, společenské hry pro rodiny či projížďku v rikše. Zanedlouho navíc do prvého patra přibude trenažér vysokého kola, který si zájemce může vyzkoušet nebo si na něm pořídit fotografii.kostel

Vozíčkář se dostane jen do přízemí muzea, neboť památkáři nepovolili v budově provést stavební úpravy. Přesto nebude ochuzen: v přízemí je zajištěna velká projekce zahrnující dokumentární filmy a virtuální prohlídku dalších dvou pater. Vstup pro vozíčkáře je zdarma.

Výjimečná sbírka je doplněna o expozici zdravotních pomůcek pro léčbu roztroušené sklerózy, která je jediná svého druhu v Česku. Muzeum je otevřeno od dubna do října každý den kromě pondělí, od 9.30 do 17 hodin.

varhanyDruhou novou expozicí, umístěnou v bývalé kočárovně, je Barokní areál Žireč. Seznamuje návštěvníka s minulostí a současností pozoruhodné lokality, jejíž součástí je zámecká budova, rozsáhlý park s mnoha vzácnými stromy a secesním altánem, malebná Bylinková zahrada Josefa Kamela, kavárna Café Damián nebo třeba kostel sv. Anny s celosvětově unikátní zvonkohrou. Všechna tahle místa jsou bezbariérová.

Dalším lákadlem, ovšem jen pro zdravé lidi, je přístav na nedalekém Labi s pohodlným vstupem na břeh. Jinými slovy: ke zmíněnému baroknímu areálu se turisté snadno dostanou i po vodě, třeba na kajaku či raftu.173-DSC_0980

Žireč, malá obec na pomezí cesty mezi královédvorskou zoo a barokním Hospitalem Kuks, rozhodně má co nabídnout. Dokazují to i nedávno zřízené stránky www.barokniarealzirec.cz s mnoha zajímavostmi a nádhernými fotografiemi.

       (mp)

Share

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

*

CAPTCHA


*