Nevyslyšená vášeň

5.7.2016
nevyslysena_vasen

Spisovatel Erwin Riess

Rakouský spisovatel, dramatik, politolog a aktivista Erwin Riess se už víc jak třicet let pohybuje na vozíku. Kromě toho, že je činorodou osobností a zasazuje se o práva hendikepovaných, zabývá se i sexualitou lidí s postižením a lidí nemocných. Své poznatky shrnul v knize Unerhörte Lust (v překladu Nevyslyšená vášeň), která v těchto dnech vyšla na rakouském knižním trhu. Téměř šedesátiletý spisovatel v ní proklamuje sexualitu jako nezadatelné lidské právo. „Zatímco o sexualitě hendikepovaných se začíná otevřeně hovořit, otázka erotiky a uspokojování se u lidí s těžkou nemocí je stále tabuizovaná,“ upozornil literát. Centrem jeho zájmu je tedy vztah bolesti zapříčiněné chronickým onemocněním nebo postižením a sexuality. Kniha obsahuje jak medicínská pojednání, tak i rozhovory s lidmi z celého Rakouska a Německa.

Výzkumy dokazují, že osm z deseti lidí trpících chronickými bolestmi zad uvádí, že jejich kvalitu života výrazně snižuje zhoršení sexuality. Jedna pětina účastníků výzkumu dokonce uvedla, že po zdravotních komplikacích už neudržuje žádné sexuální vztahy. Důvodů je několik, často se točí v začarovaném kruhu. Bolesti sexuální apetýt zrovna nepodporují. Přidávají se k tomu i psychické problémy spojené se změnou vztahu ke svému tělu, pocit studu či deprese. Mnohým připadá dokonce neadekvátní spojit své nemocné tělo s jiným. Libido snižují i analgetika a další léky, například ty, které se podávají při léčbě rakoviny.

Erwin Riess upozornil také na to, že pacienti mají často problém o sexualitě se svým lékařem otevřeně mluvit, i když by tento problém konzultovat chtěli. Ale ani lékaři nejsou připraveni sexualitu svých pacientů zahrnout do konzultace. Jen jeden z deseti lékařů, kteří se výzkumu zúčastnili, se při rozhovorech pravidelně táže i na tyto problémy.

Nová kniha obsahuje i praktické rady – jakou zvolit pro sex matraci, polohu, použití různých polštářů jako podložku pod bolavé místo atd. Chce tak pobídnout nemocné, aby se vydali na cestu objevování své nové sexuality a nezapomínali na ni. Může to být dobrou cestou, jak uniknout ze světa bolesti, která je uzavřela do svých koridorů. Zároveň člověk může otevřeným rozhovorem s partnerem či partnerkou vyřešit některé disharmonie z dřívějška. „Znám to ze své zkušenosti. Tak pěkný sexuální život bez strachu jsem před úrazem nikdy neměl,“ uzavírá E. Riess.

(ata)

Share

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

*

CAPTCHA


*