Nejlepší muži dají nahlédnout do vzniku paralympijských her

13.7.2016

fotka k filmu Nejlepší mužiMožná to není čirá náhoda, ale dobře načasovaný záměr. Do letní paralympiády v Riu de Janeiro už zbývají jen týdny. A televizní stanice FilmBox má právě v červenci na programu britský snímek Nejlepší muži, vyprávějící o zásadní změně v péči o vozíčkáře, která vedla až ke vzniku paralympijského hnutí.

Jde o biograficky laděný příběh doktora Ludwiga Guttmanna, zapomenutého hrdiny, který v životě ochrnutých lidí způsobil doslova revoluci. Mladý židovský lékař je nucen emigrovat z Německa. Když přijede v roce 1944 do nemocnice v anglickém Stoke Mandeville, začne od základů měnit životy pacientů i personálu. Pacienty jsou těžce zranění vojáci, často závislí na morfiu, očekávající smrt kvůli nezájmu okolí. Avšak v momentu, kdy Guttmann zařadí do jejich rehabilitace sport, začnou sami sebe vnímat zcela jinak.

Důvtipný lékař odmítá obecně přijímaný názor, že paralýza je konečný stav, a namísto starého pečovatelského režimu nastoluje nový, v němž pacienti dostanou šanci žít plnohodnotný život. Právě sport jim pomáhá ke znovunabytí fyzické síly i ztraceného sebevědomí…

Hřejivý film nabízí i působivě zachycenou atmosféru doby a nechybí v něm dokumentární záběry ze skutečných soutěží a závodů vozíčkářů. Zaujme též preciznost, s níž se tvůrci snažili o co nejvěrnější nápodobu tehdejších vozíků a dalších pomůcek.

„Antidepresivum od těch nejlepších mužů, kteří se znovu postavili na vlastní nohy. Doporučuji všem lidem v jakékoliv chvíli tento film zhlédnout, protože tím můžete jen získat,“ konstatuje jeden z diváků na webovkách Česko-slovenské filmové databáze. Nejlepší muži se tam těší vysokému hodnocení 81 %. Zda je zasloužené, nechť každý posoudí sám.

Kdy a kde se můžete na film podívat – Ve středu 13. července od 22:40 na stanici FilmBox. – V neděli 24. července od 19:30 na stanici FilmBox Extra. – Kdykoli na internetu. Snímek opatřený českým dabingem je online dostupný zdarma.

  (mp)

 

 

Share

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

*

CAPTCHA


*