Stoupající nedůvěra veřejnosti k neziskovému sektoru, hojně živená některými médii, politiky a organizacemi zaměřenými na imigranty z Afriky a Středního východu, přinesla trpké ovoce. Ministryně financí Alena Schillerová zkraje srpna oznámila, že chce výrazně osekat dotace pro neziskovky. Ze třinácti a půl miliardy korun by ráda uspořila tři. Jak informoval zpravodajský web ČT24, vláda zároveň ujistila, že se o peníze nemusejí bát neziskovky zaměřené na pomoc zdravotně postiženým, starým či sociálně slabým lidem.

Přesto je nutné být ve střehu. Do sportu jde ze státní kasy mnohem víc financí než do sociální oblasti a navíc má vlivného zastánce v premiérovi Andreji Babišovi. Ten se nechal slyšet, že sportovců se škrty týkat nebudou.

V Česku dle odhadů existuje 122 až 129 tisíc neziskovek. Aktivních a dotovaných jich je zhruba polovina a jsou mezi nimi samozřejmě i organizace poskytující osobní asistenci, chráněné bydlení a jiné sociální služby: třeba Česká abilympijská asociace, Hewer, Liga vozíčkářů nebo Život bez bariér. Až na výjimky zde realitou bývají nízké mzdy těch, kdo pomoc poskytují, a nedostatečná výše příspěvku na péči pro osoby na této pomoci závislé.

Jak obyvatelstvo stárne, objem nezbytné sociální péče poroste. Má-li být zachována kvalita života lidí s omezenou soběstačností, logicky se musí zvýšit veřejné výdaje do sociální oblasti. To říká zdravý rozum. Jenže dokud sedí na Hradě pán, který neziskovky šmahem považuje za „pijavice přisáté na státním rozpočtu“, můžeme se od loajálního premiéra a jeho kabinetu dočkat velmi nežádoucího překvapení.

Nakonec absurdní pointa. V půlce srpna se situace změnila: ministryně svůj výrok nevěrohodně mírnila a premiér škrty v neziskové oblasti rovnou označil za lež. Ale jak ta lež vznikla a kdo by se za ni měl veřejně omluvit, už neřekl. Žijeme snad v Kocourkově?

Miloš Pelikán