na otázky  odpovídá Erik Čipera ze sdružení Asistence.

O debatě s pražským primátorem o bezbariérové dopravě v Praze jsme psali nedávno.
http://vozickar.vzap.eu/primator-prahy-v-jame-lvove/ Zajímá vás názor Erika Čipery ze sdružení Asistence o.s.? Pak jste tu správně.

Jak obtížné bylo zajistit přítomnost primátora? A proč jste chtěli v Biu Oko mít právě jeho, a ne třeba člena městské rady majícího dopravu ve své kompetenci?

Primátor se k opakování debaty o bariérách ve veřejné dopravě nabídl sám. Bylo mu hloupé, jak to dopadlo loni v listopadu, kdy v jeho týmu selhala organizace, a on dorazil až 15 minut před koncem. Tentokrát přišel včas a zrušil všechen svůj ostatní program.

Na debatu přišlo ještě více lidí než minule. Mám radost, že se obyvatelé Prahy snaží využít příležitosti, jak město měnit k lepšímu. S radním pro dopravu se nám komunikace příliš nerozvíjí, proto jsme účast v debatě nabízeli předsedovi dopravního výboru a naší komise Pro Prahu bez bariér, panu Pařízkovi, leč neúspěšně… Ale slovo primátora má největší váhu, a když on začne bezbariérovost prosazovat, pak vše půjde velmi svižně.

Bohuslav Svoboda prohlásil, že odmítá dělat laciné sliby a bude důsledně vycházet z reálných, hlavně finančních možností magistrátu. A konstatoval, že pražská veřejná doprava bude zcela bez bariér nejdříve v roce 2025, v horším případě až v roce 2030. Jak hodnotíš primátorův odhad?

Když se tak stane, budu to považovat za úspěch. Současné tempo ale jeho odhadu zatím neodpovídá. Příští rok je volební, v něm se určitě udělá nejvíc opatření, ale rozhodující budou roky následující: jak se k odstraňování bariér postaví nová politická reprezentace. Možné je vše, třeba se nám dokonce podaří nějaký ten rok ubrat. Bude velmi záležet na aktivitě Pražanů, zda budou politikům bezbariérovost připomínat; za Asistenci to mohu garantovat.

Erik Čipera připravuje půdu pro podnětnou diskuzi.

Návrh na vytvoření koncepce zpřístupňování byl v roce 2008 první bodem naší výzvy Za MHD přístupnou, kterou podpořilo 10 tisíc lidí. Na stůl se dostává dnes. Žádný návrh ucelené koncepce ale nikdo nemohl vidět, protože ještě nevznikl. Pracují na něm všichni členové komise Pro Prahu bez bariér. Pan primátor pravděpodobně hovořil o nějakých podkladech od dopravního podniku.

Před několika dny jsem se dozvěděl, že na příští jednání naší komise přijde i pan primátor. Je to vůbec poprvé, kdy se dostaví. Dává nám to naději, že se časy mění.

Mezi pozvanými hosty byl i vozíčkář Michal Prager. Podle jeho názorů a argumentů se zdá, že dobrá vůle ke zlepšení situace chybí hlavně úředníkům, zatímco primátor a další politici spíš nemají dostatek kvalitních informací o bariérách komplikujících vozíčkářům, nevidomým či rodinám s kočárkem cestování po městě. Proč jste k diskusi nepozvali i zástupce Odboru rozvoje a financování dopravy Magistrátu hl. m. Prahy, dopravního podniku či Technické správy komunikací?

Hlavní impuls musí vzejít od politiků, včetně patřičného personálního obsazení a záruky financí na bezbariérové úpravy. Zatím je situace taková rozporuplná, v posledních měsících se ale zlepšuje poté, co se naše pracovní skupina transformovala do komise a bude mít větší pravomoci. Jsem optimista, jiný výsledek než veřejnou dopravu bez bariér si nepřipouštím.

Do konce příštího roku má v metru přibýt sedm zcela bezbariérových stanic. Alespoň se tak vyjádřil primátor během diskuse v Biu Oko…

Primátor nejprve mluvil právě o sedmi starších, dosud bariérových stanicích metra, ale při následné diskusi to korigoval: prohlásil, že práce na nich snad budou započaty. Podle mých informací jsou dokončeny projekty na stanice Můstek, Anděl a I .P.Pavlova, které budou všechny hrazeny z fondů EU. Tam by snad problém být neměl, pražský dopravní podnik čerpá z fondů bez větších potíží.

Další stanice, které primátor jmenoval, tedy Karlovo náměstí, Palmovka a Opatov, jsou zatím velice vzdáleny realizaci, a považoval bych za zázrak, kdyby se v nich výtahem někdo v příštím roce svezl. Bylo to sice součástí původních plánů, ale došlo ke zpoždění, kdy v minulém ani letošním roce není žádný výtah ve starších stanicích metra vybudován. Právě takovéhle chyby a odklady snad pomůže řešit vznikající koncepce – a potom se podaří dodržovat domluvené tempo a zpřístupnit dvě stanice ročně. Jinak se rok 2025 nedá stihnout: je třeba si uvědomit, že dnes je bariérových stanic metra v Praze 23.

Jak hodnotíš vystupování primátora během diskusního večera? V čem tě příjemně překvapil a v čem eventuálně zklamal?

Nevím, kdo panu primátorovi vytvářel podklady. Několikrát měl nepřesné informace, což mu v debatě s lidmi, kteří téma dlouhodobě sledují, způsobilo nepříjemné chvilky. Celkově jsem ale spokojený, primátor bezbariérovost vnímá a podporuje. Teď je na nás na všech, abychom mu ji připomínali. Jinak bychom se „učekali“.

Co si myslíš o nápadu poslankyně Lenky Kohoutové zřídit nadační fond, který by sehrál podpůrnou roli při shánění financí nezbytných pro bezbariérové úpravy na tramvajových zastávkách a na chodnících?

Vozíčkář Michal Prager ve svém blogu trefně napsal, že stejně tak bychom mohli chtít po Pražanech, aby si financovali fond na výstavbu tunelu Blanka. Nejsem si jist, jestli by v současné atmosféře lidé a firmy městu na takový účel přispívali. Přeci jen se magistrát ještě úplně nezbavil korupční pověsti, i když se o to snaží. Nápad financovat bezbariérové úpravy ze soukromých zdrojů ale je ve hře. Spousta firem by ráda podpořila kvalitu života v místě, kde působí.

Diskusní večer zahájila premiéra tvého dokumentu o podmínkách pro cestování vozíčkáře ve Vídni a v Praze. Co takhle poskytnout tento čtvrthodinový film jako inspiraci úředníkům a politikům? A dali jste ho na internet, aby mohl motivovat jiné občanské iniciativy?

Některé naše filmy už vidělo na serveru YouTube, konkrétně na kanálu Asistence Praha, několik tisíc diváků. Sociální sítě fungují tak, že film je k dispozici a lidi jej sami rozšiřují.

Určitě pro to uděláme hodně, aby se i nový film „Praha-Vídeň a zpět“ dostal ke svým divákům i k úředníkům. Vítána je pomoc všech, které téma likvidování bariér oslovuje! Všem pražským zastupitelům na magistrátu i na jednotlivých městských částech film samozřejmě pošleme.

httpv://youtu.be/riQsq2bXUBE

Miloš Pelikán