Exekuce dávek na sKartě?

21.11.2012

Častým argumentem ze strany vlády ČR hovořícím „PRO“ vlastnictví sKarty, je údajná nemožnost exekuce financí na ní uložených. Zde je třeba upozornit, že v současné chvíli není „nezablokování“ financí na sKartě dáno legislativně, existuje však oficiální dohoda s komorou exekutorů, která uvádí, že do 31.12.2012 nebudou dávky a další finance na sKartě exekučně zabavovat. Od 1.1.2013 by pak již měl tento zákaz být určen legislativou v rámci občanského soudního řádu. V tomto by se měla sKarta a technický účet s ní spojený lišit od běžných účtů občanů, které v praxi bývají v případě exekuce zablokovány.

Upozorňuji však, že výše uvedené informace neznamenají, že dávky jsou exekučně zcela nepostižitelné! Úřad práce, stejně jako např. zaměstnavatel, má ze zákona povinnost součinnosti s exekutory, a pokud je na některou z dávek, u kterých je to legislativně možné, (tedy dávky státní sociální podpory, které jsou vypláceny opakovaně) nařízena exekuce, ÚP „strhne“ částku pro exekutory ještě předtím, než zbytek dávky zašle na účet k sKartě. Výhoda je tedy v tom, že na sKartě (na rozdíl od běžného účtu) nemohou zabavit tzv. „nezabavitelné částky“.

Lucie Marková

Share

One comment

  1. Dobrý den,
    p.Drábek spolu s p. Nečasem jsou aktéři deformace celého soc.systému,ale misto aby to vedlo k šetření a k ušetření peněz státu-teda danových poplatníků,tak to vede k přesunutí peněz určených především lidem v soc.oblasti a od těžce tělesně postižených,přímo do kapes firem,bank a na navýšení premii a platů tkzv.reformátorů.Nejhorším z toho jejich výplodu je právě SKarta,která přitom být v „rukách“rozhodování rozumných a slušných lidi s úmyslem pomoci jiným a ušetřit stát,danové poplatníky,což by bylo rozumným řešením,tak ale ti dva aktéři si stále žiji ve svém světě a svou nadměrnou arogancí až s hloupou a tupou představou,že jenom oni jsou ti osvícení a nikdo jiný,jen oni mají právo na vše a všichni musí poslouchat,at se někdo myslí co chce a trpí čím chce,prostě mocipáni a to už tu bylo a ne ani v tak tvrdé a násilné podobě jako je skarta násilně nucena těl.postiženým a ještě s vyhrůžkama a to,ber,nebo jsi bez pomoci,které je určená těmto lidem např. příspěvek na péči,na mobilitu a.t.d. a jak už jsem pár krát tady uvedl,viním z toho i naši „Ligu vozičkářů“,jako takovou,které se v jiných oblastech moc vážím a souhlasím s ní,ale v těhle věcech,co nám tato vláda provádí a k čemu nás násilím nutí,tak je nejen imunní vůči těmto deformám vlády,a zdá se,jakoby s tím vším souhlasili,a mnohdy ještě jdou proti jediným bojovníkům za naše práva a důstojnost a tou je NRZP,která se zdá jediná pod vedením p.Václava Krásy,co za nás ještě tvrdě bojuje a to je moc smutné.

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

*

CAPTCHA


*