V bezbariérovém Centru současného umění DOX byla ve čtvrtek 23. května otevřena impozantní výstava Postiženi normalitou. Vznikla u příležitosti 100. výročí od založení Jedličkova ústavu a škol a potrvá až do 16. září. Držitelé průkazu TP, ZTP či ZTP/P mají vstup zdarma.

Výstava představuje umělecká díla domácích i zahraničních autorů vytvořená různými médii a technikami, včetně videoinstalací, interaktivních počinů a nových technologií. Hlavním záměrem je narušit zavedené představy o normalitě a odlišnosti těla. Návštěvníci se seznámí s tvorbou umělců s hendikepem i těch, kteří pracují v komunitách lidí s postižením a v kontextu crip culture (lze přeložit jako kultura mrzáků). K vidění jsou i díla, při jejichž vzniku si sami autoři kladli různá omezení, a cíleně tak problematizovali pohled na „normální“ či „funkční“ tělo.

Exponáty jsou rozčleněny do sedmi tematických částí. První představuje nejčastější stereotypizace, jimiž jsou koncepty postižení jako zrůdnosti, neúplnosti, tragičnosti a komiky, předmětu soucitu, ale také zdroje inspirace. Další bloky jsou zaměřeny na pojetí postižení jako výsledek zkoumání moderních věd (zejména medicíny, rehabilitace, antropologie a pedagogiky), poukazují na problematičnost institucionalizace na příkladu ztráty autonomie lidí v ústavech či na etický aspekt prezentací jinakosti. Výmluvné jsou už názvy jednotlivých oddílů – třeba Proměny instituce: Jedličkův ústav či Tělo jako hranice: móda, design, protetika a kyborg.

Samostatnou zmínku si zaslouží část představující Würtzovu sbírku. Jde o nejobsáhlejší kolekci obrazů, fotografií, sošek a tiskovin s tématem tělesné a mentální jinakosti na světě, jejíž zakladatel Hans Würtz byl průkopníkem péče o lidi s postižením v Německu. Centrum Dox tímto počinem v Praze nabízí prvou rozsáhlou prezentaci sbírky od jejího vystavení v Berlíně v roce 1932.

Minimálně tři hodiny času a ochota podstoupit riziko nejistoty v duši, to jsou hlavní požadavky, s nimiž se výstava pomyslně obrací na každého návštěvníka. Dává mu mnoho otázek po smyslu rozdělování lidí na normální a postižené jedince, ale žádné jednoznačné odpovědi. Expozice narušuje stereotypy ve vnímání jinakosti, které v sobě stále má většina z nás. Intelektuální i pocitová provokativnost jsou erbovními znaky výstavy, která nejspíš nemá v Česku obdoby. A která je o to cennější, oč prolhanější a všudypřítomnější je svět reklamy a politických slibů vnucovaný lidem jako uvěřitelná normalita.

Centrum současného umění DOX, které se nachází v Holešovicích, má otevřeno v sobotu, neděli a pondělí od 10 do 18 hodin a od středy do pátku od 11 do 19 hodin; v úterý je zavřeno. Další informace nejen o výstavě Postiženi normalitou lze najít na stránkách www.dox.cz.

(mp)

Foto: Jan Slavík, copyright: DOX