Znovu na Lize

1.5.2018

Téměř před dvěma lety jsem z Ligy odešel, protože jsem prostě musel odejít. Chtěl jsem se věnovat velmi odlišným věcem, a taky jsem se jim věnoval měrou vrchovatou. A najednou jsem zase zpět, chce se mi říct, že jsem se vrátit prostě musel…

Je to asi těžko srozumitelné, ale zkušenosti a pocity takové bývají.  Jako důležité vidím to, že se cítím dobře, vím co dělat a na co se zaměřit, aby to Lize udělalo dobře.

Zdá se mi, že prožívám pocity podobné, jako mají kolegyně po návratu z mateřské dovolené. Je to ta moje Liga, přece ji znám. A přitom je to tak trochu jiná „liga“. Trochu jiné zvyklosti, trochu jiné osoby a obsazení, trochu jiné kulisy… 

Letos už na jaře víme, že nevězíme ve finančním průšvihu až po prsa, protože dotační zdroje jsou přibližně v loňské výši. Lenka Uldrijanová poté, co ukončila svoje ředitelování, pokračuje v práci pro Ligu na pozici fundraiserky a daří se jí. Já tedy mohu svoji pozornost věnovat činnostem, které nabízíme klientům. A tak s uspokojením pozoruji, jak tým osobní asistence překonává vleklou a opakovanou personální krizi a stabilizuje službu. Dokonce se nebojí experimentovat a zavádí novinku, kterou je nový elektronický výkaz práce asistenta, velmi moderně řešený. Těší mě, že se daří v poradenství připravovat nový ročník Nápadníka s pozměněnou koncepcí.

Kroutím hlavou nad tím, že naši psí výcvikáři sice mají klienty, ale marně hledají psy do výcviku.

Sociální rehabilitace je takovým pařeništěm nápadů. Obnovuje činnost Klubu za rohem, vymýšlí různá setkání a hledá způsoby jak oslovovat klienty.

Centrum denních služeb přemítá o změně koncepce, která by přitáhla více klientů, a děvčata ve svých úvahách jdou tentokrát hodně hluboko.

Radost mi trochu kazí nutnost práce na tzv. GDPR, tedy příkazu Evropské unie o ochraně osobních údajů. Čeká nás celý soubor opatření, které se dotknou každého zaměstnance i každého klienta. Klient bude podepisovat další hromádku papírů o tom, jak byl informován a poučen. Pracovníci zase o nové odpovědnosti za užívaná osobní data, o znalosti přesných postupů v různých procesech.

Budeme muset také vymyslet, co budou podepisovat sponzoři a dárci. Dělám si z toho trochu legraci, ale musím říct, že úsměv to budí kyselý. Ztrácím nadšení z vývoje Evropské unie a toto nařízení do toho dost zapadá.

O mnoho zajímavější je práce na novém webu. Teď se nacházíme ve stadiu, kdy jsme dokázali poměrně podrobně definovat naši představu o struktuře a obsahu našich nových internetových stránek. Což bývá často to nejtěžší. A nezbývá než se pustit do jeho realizace. Rádi bychom ho měli doladěný a hotový v zimě – jako dárek pod stromeček.

Žijeme také období dvou interních informačních systémů a desítek excelových tabulek. Celé klubko problémů veskrze administrativních a organizačních se chystáme řešit výhradně s použitím volně dostupných programů a prostřednictvím tzv. cloudového řešení. Jak už jsem zmiňoval, začali s tím právě v osobní asistenci. Cílem je celou „úředničinu“ zjednodušit a zkrátit tak, aby bylo více času, invence a energie na klienty.

Bezpochyby vás budeme průběžně informovat o tom, jak se nám daří postupovat, a hlavně, věřím, že to uvidíte na úrovni naší práce.

Zdeněk Škaroupka
ředitel Ligy vozíčkářů 

Share

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

*

CAPTCHA


*