Svět není bezbariérové obchodní centrum, říká španělský cestovatel na vozíku

9.11.2018

Miguel Nonay je úspěšný youtuber. Na svém video kanálu má 234 000 odběratelů. Věnuje se cestovatelským vlogům. Od mnoha svých kolegů se však přece trochu liší. Videa totiž natáčí z invalidního vozíku.

Cestování bez limitů – tak zní překlad názvu jeho kanálu a Miguel se tohoto názvu drží. Vydává se opravdu po celém světě a vozík mu umožňuje zažít cestování z jiné perspektivy.

Miguel Nonay na Kostarice

Nápad na to, že bude ostatním zprostředkovávat zážitky ze svých cest se zrodil už dávno. Začal psát blog a poté založil také videokanál.

Na první větší cestu ze Španělska se vydal do Argentiny. Když mu lidé psali, ať pokračuje, rozhodl se své počínání profesionalizovat. To se psal rok 2012. Miguel prodal svoji firmu a začal se živit výhradně YouTubem.  Videa si točí i stříhá sám.

V současné době chystá také video z České republiky. Na návštěvu k nám ho pozvala agentura Czech Tourism. Kromě Brna navštívil také Český Krumlov, Karlovy Vary, Plzeň nebo Lednicko – Valtický areál.

V srdci Evropy není poprvé. Prahu navštívil už na začátku své vlogerské kariéry. Pamatuje si hlavně památky a také mnoho turistů. Nejhorší na Brnu shledává kočičí hlavy, tento způsob dlažby není pro vozíčkáře nejšťastnější. “Zase to ale patří k historii, takže se to dá vydržet,” směje se Miguel.

Inspiraci k tomu, aby začal točit, získal ve Spojených státech. Tam je zcela běžné, že vozíčkář natáčí videa a tím předává zkušenosti ostatním. „A tak jsem to také zkusil a chytilo se to. Mojí motivací bylo hlavně podívat všude, kam můžu. To, že to vlastně může pomoct ostatním, je velmi příjemný bonus.“ Ve Španělsku je jediným hendikepovaným cestovatelem – vlogerem.  Jeho práce si všímají i v zahraničí. V Chorvatsku dokonce dostal vládní ocenění.

Procestoval mnoho zemí. Problémy jsou však podle něj snad všude na světě takřka stejné. “Někdy se stane, že si objednám bezbariérový pokoj, a pak tam nemůžu projet nebo se nevidím v zrcadle, tak jako v koupelně tady v Brně,“ konstatuje Miguel.

O zážitky, které se pojí s hendikepem prostě není nouze a netýkají se jenom bezbariérovosti budov.  Když například vyrazil na průjezd saharskou pouští u velblouda musela být přistavena plošina. V Maroku strávil deset dní a na velbloudu urazil 200 km. „Velbloudy jsem vlastně potřeboval dva. Jednoho pro sebe a druhého, který nesl můj vozík,“ uzavírá s úsměvem španělský vloger.   

Ladislava Blažková

Share

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

*

CAPTCHA


*