Rozhovory s politiky: Do voleb na vozíku

21.10.2013

Požádali jsme dva kandidáty za dvě programově odlišné politické strany o odpovědi na několik otázek. Společným jmenovatelem jim je vozík, na kterém sedí. S jakými plány a zásadami vstupuje do voleb do Poslanecké sněmovny kovaný politik Václav Krása za KDU-ČSL? Jaké priority zastává politický nováček Petr Valchář, který kandiduje za TOP 09?

Odpovídá Václav Krása, kandidát KDU-ČSL v Plzeňském kraji

– Proč jste se rozhodl kandidovat do parlamentu? A proč právě za stranu KDU-ČSL?

S KDU-ČSL dlouhodobě spolupracuji. Naše Národní rada osob se zdravotním postižením s ní realizovala několik společných akcí, především při odporu proti sKartě. Nakonec se nám společně podařilo toto dílo zdárně dokončit. NRZP se daří některé věci ovlivňovat, ale přesto se ukazuje, že je nutné, aby osoby se zdravotním postižením někdo obhajoval přímo v Poslanecké sněmovně. KDU-ČSL mne požádala, zda bych nebyl ochoten přijmout místo na kandidátce, a vzhledem k tomu, že mi nabídli první místo, jde o nabídku, která se prakticky neodmítá.

– Jaké tři nedostatky v naší legislativě podle vás nejvíc poškozují občany se zdravotním postižením?

Zcela chybný je způsob hodnocení míry závislosti u příspěvku na péči. Dalším zásadním nedostatkem je zrušení příspěvku pro zaměstnavatele osob zdravotně znevýhodněných. Tímto opatřením přijde postupně o práci několik desítek tisíc lidí a stát na tom vůbec nevydělá, protože oni budou závislí na sociálních dávkách. Třetím nedostatkem, který zásadně poškozuje občany se zdravotním postižením je zrušení sociálního příplatku pro rodiny, které o ně pečují a jejichž příjmy jsou nižší než dvojnásobek životního minima.

– Co konkrétního chcete coby politik prosazovat v oblasti života lidí se zdravotním postižením?

Pokud budu zvolen, chtěl bych zcela změnit posuzování míry závislosti u příspěvku na péči, prosadit zákon o ucelené rehabilitaci a prosadit povinné pojištění na dlouhodobou péči, které by zásadním způsobem změnilo financování sociálních služeb. Podobný model existuje v Německu a ukazuje se jako funkční. Zajišťuje stabilitu financování sociálních služeb. Samozřejmě, že bych prosazoval mnoho dalších věcí.

– Jak hodnotíte současný způsob přiznávání parkovacích průkazů osobám se zdravotním postižením, kdy průkaz získá každá osoba s přiznaným průkazem ZTP či ZTP/P (s výjimkou sluchového postižení)? Změnil byste to nějak?

Zdá se mi, že současný stav je vyhovující, nic bych na tom neměnil. Parkovací průkaz není určen pouze osobám s tělesným postižením, ale také osobám, které mají například vnitřní postižení a nemohou, z důvodu srdeční nebo plicní nedostatečnosti či jiných obtíží, docházet do větších vzdáleností. Každý pohyb jim dělá potíže. Proto považuji současný systém za celkem vyhovující.

– Budete usilovat o změnu ve způsobu přiznávání příspěvku na péči? Pokud ano, co konkrétního navrhujete?

Způsob posuzování míry závislosti musí projít zásadní změnou. Určitě bych zcela zrušil hodnocení prostřednictvím 10 základních životních potřeb. Domnívám se, že hodnocení míry závislosti musí obsahovat mnoho podrobnějších kritérií, a to jak z hlediska schopnosti postarat se o vlastní osobu, tak z hlediska fungování ve společnosti. To znamená částečný návrat k hodnocení, které tu bylo před rokem 2012. Je však třeba si uvědomit, že současné hodnocení míry závislosti není vůbec vhodné pro lidi s duševním onemocněním a pro lidi s těžkými srdečními, plicními či jinými vnitřními postiženími. Pokud chci dobře posoudit míru závislosti, tak to posouzení musí být velmi podrobné a spravedlivé. Nemůže záviset na subjektivním pohledu posudkového lékaře.

– Poslanci se dlouhodobě u občanů „těší“ velmi nízké oblibě. Jak se to vy osobně pokusíte zlepšit, pokud budete zvolen?

Neúčastnil bych se bezobsažných hádek, ale jenom věcných diskuzí. Myslím si, že politici nepřistupují ke své práci jako ke službě, neustále se napadají a tím vytvářejí nepříznivé společenské prostředí, které působí na občany.

Odpovídá Petr Valchář, kandidát TOP 09 v kraji Hlavní město Praha

– Proč jste se rozhodl kandidovat do parlamentu? A proč právě za stranu TOP 09?

O veřejné dění se zajímám aktivně jako každý mladý člověk. Musím přiznat, že pro mě bylo ctí dostat nabídku vstupu do politiky osobně od předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga. Jsem rád, že i díky České asociaci paraplegiků mohu kandidovat za stranu, která sází na samostatné a odpovědné lidi a dává příležitost hendikepovaným. Proto jsem tuto nabídku přijal. Je to pro mě možnost udělat dobrou věc nejen pro lidi se zdravotním postižením, po úrazech nebo jinak nemocné, ale i pro další obyvatele Česka. A podle mě nic není nemožné. Program TOP 09 je vytvořen pro lepší budoucnost a snahou Karla Schwarzenberga je očistit českou politiku, a tím i celý stát.

– Jaké tři nedostatky v naší legislativě podle vás nejvíc poškozují občany se zdravotním postižením?

Jsem v politice nováček, ale vím, že by se měl změnit zákon o sociálních službách a také zákon o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením. Lidé s některými diagnózami jsou totiž oprávněně rozhořčeni, že nezískají určité dávky a příspěvky. Jako druhý nedostatek bych změnil přístup státu k poskytování příspěvku na péči. Vím totiž ze svého okolí, že lidé tyto peníze mnohdy zneužívají. Prostě je berou jako přilepšení na stáří k důchodu. A pak stát nemá na to, aby zaplatil těm, kteří se starají celý den o své blízké a riskují, že se nebudou moci nikdy vrátit zpět do svého zaměstnání, protože je jim přes 50 let. Podstatným nedostatkem je také financování sociálních služeb. Je to každoroční nervák a nejistota, ve které je hodně organizací. Neví, kolik dostanou peněz, a tím pádem ani nemohou plánovat, že svoje služby třeba zlepší.

 

– Co konkrétního chcete coby politik prosazovat v oblasti života lidí se zdravotním postižením?

Mojí snahou bude změnit pohled zaměstnavatele na hendikepovaného člověka, protože tito lidé mají stále velký problém najít práci. Navíc – pokud už nabídku mají, přistupují na různé kompromisy se zaměstnavateli, protože nechtějí žít na dávkách, ale pracovat. Firmy totiž často zneužívají institut „náhradního plnění“. Vím, že to bude náročné, ale jdu do toho. Chci jako nestraník přesvědčit všechny lidi, že zvolit Top 09 je ze všech možností ta nejlepší, pro celou republiku a pro všechny. Cílem této strany je změnit současnou situaci k lepšímu.

 

– Jak hodnotíte současný způsob přiznávání parkovacích průkazů osobám se zdravotním postižením, kdy průkaz získá každá osoba s přiznaným průkazem ZTP či ZTP/P (s výjimkou sluchového postižení)? Změnil byste to nějak?

Já sám sluchově postižený nejsem, proto myslím, že by o tom především měli vést debatu právě ti lidé, kterých se to týká. Jinak – tento průkaz získá každý, kdo má průkazku ZTP nebo ZTP/P, ale systém laminovaných a dobře padělatelných průkazek budoucnost nemá. Je škoda, že jsme ustoupili od sKaret. Byla to dobrá myšlenka, trochu překotně zavedená a orientovaná jen na jeden bankovní dům, ale… Daly se upravit, aby vyhovovaly všem. Stejně se k takovému systému budou politici v dalších letech vracet.

– Budete usilovat o změnu ve způsobu přiznávání příspěvku na péči? Pokud ano, co konkrétního navrhujete?

Ano. Měli bychom stanovit taková kritéria, aby příspěvek získali opravdu ti, kteří se starají.

– Poslanci se dlouhodobě u občanů „těší“ velmi nízké oblibě. Jak se to vy osobně pokusíte zlepšit, pokud budete zvolen?

To jsem si uvědomil okamžitě, jak jsem přijal kandidaturu. Každá práce má své plusy a mínusy, a tohle je riziko, se kterým asi nic neudělám. Osobně přistupuji k jakékoli kritice skupin tak, že se spíše dívám na jednotlivce než na skupinu. Nikdo není stejný. Je mi jasné, že díky vozíku mě úplně každý, kdo mě jednou viděl, pozná. Určitě se pokusím otevřít lidem oči, aby neházeli všechny do jednoho pytle.

(mp)

 

Share

61 komentářů

 1. I simply want to mention I am newbie to weblog and truly savored this web blog. Most likely I’m want to bookmark your website . You definitely have amazing writings. Thanks a bunch for revealing your blog.

 2. I’ll gear this review to 2 types of people: current Zune owners who are considering an upgrade, and people trying to decide between a Zune and an iPod. (There are other players worth considering out there, like the Sony Walkman X, but I hope this gives you enough info to make an informed decision of the Zune vs players other than the iPod line as well.)

 3. Sorry for the huge review, but I’m really loving the new Zune, and hope this, as well as the excellent reviews some other people have written, will help you decide if it’s the right choice for you.

 4. Lily and so on.Roger saul the creator of the Mulberry handbags,Who built the mulberry leather pastoral kingdom since 1970 in somerset

 5. Between me and my husband we’ve owned more MP3 players over the years than I can count, including Sansas, iRivers, iPods (classic & touch), the Ibiza Rhapsody, etc. But, the last few years I’ve settled down to one line of players. Why? Because I was happy to discover how well-designed and fun to use the underappreciated (and widely mocked) Zunes are.

 6. If you’re still on the fence: grab your favorite earphones, head down to a Best Buy and ask to plug them into a Zune then an iPod and see which one sounds better to you, and which interface makes you smile more. Then you’ll know which is right for you.

 7. I’ll gear this review to 2 types of people: current Zune owners who are considering an upgrade, and people trying to decide between a Zune and an iPod. (There are other players worth considering out there, like the Sony Walkman X, but I hope this gives you enough info to make an informed decision of the Zune vs players other than the iPod line as well.)

 8. [url=http://www.volunteeraloha.com/cheap-gucci-shoes-comgucci-shoes-for-womensale-gucci-shoesgucci-shoes-outlet-official-website-sale100-authentic-popular/]gucci shoes.com[/url]gucci black handbag[url=http://www.volunteeraloha.com/discount-gucci-black-handbaggucci-handbags-for-salegucci-sale-handbagsgucci-outlet-handbags-sale100-free-shipping/]gucci black handbag[/url]cheap authentic gucci handbags[url=http://www.volunteeraloha.com/wholesale-cheap-authentic-gucci-handbagsgucci-leather-handbagsgucci-handbags-for-womengucci-designer-handbags-salediscount-price-and-free-shipping/]cheap authentic gucci handbags[/url]gucci handbags clearance[url=http://www.volunteeraloha.com/authentic-gucci-handbags-clearancewholesale-gucci-handbagsgucci-handbags-for-womengucci-handbag-sale-storebig-sale/]gucci handbags clearance[/url]gucci purses sale[url=http://www.volunteeraloha.com/wholesale-gucci-purses-salegucci-designer-pursescheap-gucci-pursesgucci-purses-sale-salediscount-price/]gucci purses sale[/url]gucci outlet online sale[url=http://www.volunteeraloha.com/cheapest-gucci-outlet-online-salegucci-outlet-online-reviewsgucci-outlet-onlinegucci-outlet-online-sale-store-onliebig-sale/]gucci outlet online sale[/url]gucci shoes outlet online[url=http://www.volunteeraloha.com/cheapest-gucci-shoes-outlet-onlinegucci-handbags-outlet-onlinereviews-on-gucci-outlet-onlinegucci-outlet-online-shoes-store-onlie100-authentic-popular/]gucci shoes outlet online[/url]gucci womens sneakers[url=http://www.volunteeraloha.com/wholesale-gucci-womens-sneakerswomens-gucci-sneakersgucci-women-sneakersgucci-sneaker-outlet-sale-onlinesave-60-off/]gucci womens sneakers[/url]mens gucci bags[url=http://www.volunteeraloha.com/cheap-mens-gucci-bagsgucci-mensgucci-mens-bagsgucci-mens-outlet-sale-online100-authentic-popular/]mens gucci bags[/url]gucci men bag[url=http://www.volunteeraloha.com/wholesale-gucci-men-baggucci-bag-for-menmens-gucci-outletgucci-bag-for-men-store-onliediscount-price/]gucci men bag[/url]gucci bags outlet sale[url=http://www.volunteeraloha.com/cheap-gucci-bags-outlet-salegucci-bags-on-salegucci-bag-for-salegucci-bags-sale-sale-onlinewith-unbelievable-price/]gucci bags outlet sale[/url]discounted gucci bags[url=http://www.volunteeraloha.com/cheap-discounted-gucci-bagsdiscount-gucci-bagdiscount-gucci-bagsdiscount-gucci-bags-store-onlie100-authentic-popular/]discounted gucci bags[/url]gucci online shop[url=http://www.volunteeraloha.com/cheapest-gucci-online-shopshop-gucci-onlinegucci-online-shopshop-gucci-online-sale-onlinebig-sale/]gucci online shop[/url]gucci outlet in secaucus nj[url=http://www.volunteeraloha.com/cheap-gucci-outlet-in-secaucus-njgucci-outlet-in-secaucusgucci-outlet-in-secaucussecaucus-gucci-outlet-sale-storefree-shipping/]gucci outlet in secaucus nj[/url]gucci outlet vacaville ca[url=http://www.volunteeraloha.com/cheapest-gucci-outlet-vacaville-cagucci-outlet-in-vacaville-cagucci-outlet-vacaville-californiagucci-vacaville-outlet-sale-onlinediscount-price/]gucci outlet vacaville ca[/url]gucci outlet mall[url=http://www.volunteeraloha.com/wholesale-gucci-outlet-mallgucci-outlet-san-diegogucci-outlet-mdgucci-outlet-san-diego-official-website-salefree-shipping/]gucci outlet mall[/url]gucci outlet official[url=http://www.volunteeraloha.com/authentic-gucci-outlet-officialgucci-usagucci-dressesused-gucci-bags-official-website-salediscount-price/]gucci outlet official[/url]gucci pelham bag[url=http://www.volunteeraloha.com/authentic-gucci-pelham-baggucci-bootsbags-guccigucci-boots-store100-authentic-guarantee/]gucci pelham bag[/url]gucci wear[url=http://www.volunteeraloha.com/discount-gucci-weargucci-baggucci-italyis-gucci-made-in-italy-store-onliediscount-price-and-free-shipping/]gucci wear[/url]gucci book bags[url=http://www.volunteeraloha.com/authentic-gucci-book-bagsgucci-outlet-official-sitegucci-cross-body-baggucci-crossbody-bag-store-onliediscount-price-and-free-shipping/]gucci book bags[/url]bag gucci[url=http://www.volunteeraloha.com/wholesale-bag-guccigucci-jacketsgucci-pocketbooksgucci-outlet-vegas-sale-online100-authentic-guarantee/]bag gucci[/url]gucci crossover bag[url=http://www.volunteeraloha.com/authentic-gucci-crossover-baggucci-pocketbooksgucci-watchesgucci-watch-storediscount-price-and-free-shipping/]gucci crossover bag[/url]gucci hip bag[url=http://www.volunteeraloha.com/cheapest-gucci-hip-baggucci-messenger-bagvintage-gucci-bagsgucci-clutch-bag-sale-storefree-shipping/]gucci hip bag[/url]buy gucci[url=http://www.volunteeraloha.com/discount-buy-guccigucci-bags-comgucci-satchelgucci-sandals-storefree-shipping/]buy gucci[/url]gucci amazon[url=http://www.volunteeraloha.com/discount-gucci-amazongucci-outlet-houstongucci-pelhamofficial-gucci-store-salediscount-price-and-free-shipping/]gucci amazon[/url]gucci official outlet[url=http://www.volunteeraloha.com/cheapest-gucci-official-outletgucci-bags-onlinegucci-shirtsgucci-loafers-sale-store100-secure-shopping/]gucci official outlet[/url]official gucci outlet[url=http://www.volunteeraloha.com/discount-official-gucci-outletgucci-glassesgucci-uk-outletvintage-gucci-bags-sale-onlinefree-shipping/]official gucci outlet[/url]gucci factory store[url=http://www.volunteeraloha.com/wholesale-gucci-factory-storegucci-amazongucci-backpackgucci-bags-wholesale-salewith-unbelievable-price/]gucci factory store[/url]gucci watches outlet[url=http://www.volunteeraloha.com/authentic-gucci-watches-outletgucci-outlet-in-new-yorkgucci-duffle-bagoutlet-gucci-sale100-authentic-guarantee/]gucci watches outlet[/url]where are gucci bags made[url=http://www.volunteeraloha.com/discount-where-are-gucci-bags-madebag-guccinew-gucci-baggucci-indy-bag-official-website-sale100-authentic-popular/]where are gucci bags made[/url]gucci bag price
  gucci store

 9. Sweet site, super design and style, rattling clean and utilise friendly.

 10. We are a bunch of volunteers and opening a new scheme in our community. Your web site provided us with helpful info to paintings on. You have performed an impressive activity and our whole neighborhood will be thankful to you.

 11. I like the efforts you have put in this, regards for all the great blog posts.

 12. This is getting a bit more subjective, but I much prefer the Zune Marketplace. The interface is colorful, has more flair, and some cool features like ‚Mixview‘ that let you quickly see related albums, songs, or other users related to what you’re listening to. Clicking on one of those will center on that item, and another set of „neighbors“ will come into view, allowing you to navigate around exploring by similar artists, songs, or users. Speaking of users, the Zune „Social“ is also great fun, letting you find others with shared tastes and becoming friends with them. You then can listen to a playlist created based on an amalgamation of what all your friends are listening to, which is also enjoyable. Those concerned with privacy will be relieved to know you can prevent the public from seeing your personal listening habits if you so choose.

 13. I appreciate your wp format, where did you get a hold of it?

 14. Unquestionably consider that that you stated. Your favourite justification appeared to be at the net the easiest thing to be aware of. I say to you, I definitely get annoyed at the same time as folks consider worries that they plainly do not recognise about. You controlled to hit the nail upon the top and outlined out the entire thing without having side-effects , people can take a signal. Will likely be again to get more. Thanks!

 15. I do trust all of the ideas you have presented in your post Phen375 They’re very convincing and will definitely work Phen375 Still, the posts are very quick for starters Phen375 Could you please extend them a little from subsequent time? Thank you for the post Phen375

 16. I just wanted to thank you a lot more for this amazing web-site you have designed here. It truly is full of useful tips for those who are definitely interested in this specific subject, specifically this very post. Your all so sweet as well as thoughtful of others in addition to the fact that reading the blog posts is a superb delight to me. And that of a generous reward! Jeff and I are going to have fun making use of your suggestions in what we need to do next week. Our listing is a distance long and simply put tips might be put to good use.

 17. I wanted to follow up and let you know how much I treasured discovering your web blog today. I’d personally consider it a good honor to work at my business office and be able to make use of the tips provided on your web site and also get involved in visitors‘ comments like this. Should a position associated with guest author become on offer at your end, you should let me know.

 18. Hands down, Apple’s app store wins by a mile. It’s a huge selection of all sorts of apps vs a rather sad selection of a handful for Zune. Microsoft has plans, especially in the realm of games, but I’m not sure I’d want to bet on the future if this aspect is important to you. The iPod is a much better choice in that case.

 19. I don’t usually comment but I gotta state thanks for the post on this amazing one :D.

 20. A few things i have observed in terms of laptop memory is there are specs such as SDRAM, DDR and many others, that must fit the requirements of the mother board. If the pc’s motherboard is fairly current and there are no operating system issues, upgrading the storage space literally will take under an hour or so. It’s one of several easiest computer system upgrade types of procedures one can think about. Thanks for expressing your ideas.

 21. This is getting a bit more subjective, but I much prefer the Zune Marketplace. The interface is colorful, has more flair, and some cool features like ‚Mixview‘ that let you quickly see related albums, songs, or other users related to what you’re listening to. Clicking on one of those will center on that item, and another set of „neighbors“ will come into view, allowing you to navigate around exploring by similar artists, songs, or users. Speaking of users, the Zune „Social“ is also great fun, letting you find others with shared tastes and becoming friends with them. You then can listen to a playlist created based on an amalgamation of what all your friends are listening to, which is also enjoyable. Those concerned with privacy will be relieved to know you can prevent the public from seeing your personal listening habits if you so choose.

 22. Hands down, Apple’s app store wins by a mile. It’s a huge selection of all sorts of apps vs a rather sad selection of a handful for Zune. Microsoft has plans, especially in the realm of games, but I’m not sure I’d want to bet on the future if this aspect is important to you. The iPod is a much better choice in that case.

 23. I have been browsing online more than three hours today, yet I never found any interesting article like yours. It is pretty worth enough for me. In my opinion, if all web owners and bloggers made good content as you did, the web will be much more useful than ever before.

 24. Excellent post. I was checking continuously this blog and I’m impressed! Extremely useful information particularly the last part 🙂 I care for such information a lot. I was seeking this certain info for a very long time. Thank you and good luck.

 25. Je leur ai ordonné de Pam Jenkins UK et Royal Mail a pris 3 semaines pour la livraison! Maintenant expédition était beaucoup moins cher à environ 30 $ et les droits de douane plus faibles compensés pour le temps long, mais j’ai utilisé à la livraison moins de 5 jours de boutiques de CL, NM, et de nombreuses autres boutiques européennes.

 26. I am not real superb with English but I get hold this very leisurely to interpret.

 27. Wow! This can be one particular of the most beneficial blogs We have ever arrive across on this subject. Actually Excellent. I am also an expert in this topic therefore I can understand your effort.

 28. I has been looking by means of quite a few of your articles with this website and I really have faith in this internet locate is really informative! Keep about posting.

 29. I don’t normally comment but I gotta tell appreciate it for the post on this one :D.

 30. What’s up, after reading this amazing piece of writing i am as well cheerful to share my familiarity here with mates.

 31. I adore studying and I think this website got some genuinely useful stuff on it! .

 32. Great, I love your situate. Satisfy ensure my site as well.

 33. One thing is one of the most common incentives for using your cards is a cash-back and also rebate supply. Generally, you get 1-5% back with various acquisitions. Depending on the credit cards, you may get 1% again on most expenditures, and 5% back on purchases made using convenience stores, gasoline stations, grocery stores plus ‚member merchants‘.

 34. You are my aspiration , I own few blogs and occasionally run out from to brand.

 35. Between me and my husband we’ve owned more MP3 players over the years than I can count, including Sansas, iRivers, iPods (classic & touch), the Ibiza Rhapsody, etc. But, the last few years I’ve settled down to one line of players. Why? Because I was happy to discover how well-designed and fun to use the underappreciated (and widely mocked) Zunes are.

 36. A allocation of of what you coherent is supprisingly correct and that makes me deliberate why I hadn’t looked at this with this effortless facing. This piece beyond doubt did alter the effortless resting on used for me as far-flung as this distinct area under discussion goes. Nevertheless by the side of this calculate there is actually one cause I am not exceedingly comfortable with and although I try to reconcile that with the central indication of the arrange, let me observe just what all the rest of the subscribers have to say.Well done.

 37. Things i have always told people today is that while searching for a good online electronics store, there are a few issues that you have to remember to consider. First and foremost, you need to make sure to locate a reputable and also reliable retail store that has enjoyed great evaluations and scores from other customers and marketplace advisors. This will ensure that you are getting through with a well-known store that gives good support and assistance to it’s patrons. Thanks for sharing your notions on this blog.

 38. Keep up the wonderful piece of work, I read few blog posts on this internet site and I think that your website is really interesting and has got bands of good information.

 39. You are my breathing in, I possess few blogs and sometimes run out from to brand : (.

 40. Good item , recognition and we want more! Additional to FeedBurner as well

 41. Fastidious response in return of this matter with genuine arguments and describing the whole thing regarding that.

 42. Of course, what a great website and educative posts, I definitely will bookmark your blog.All the Best!

 43. Viewing your web site honestly built me to discover some clothes today. Countless recognition a whole destiny representing sharing these records.

 44. An additional issue is really that video gaming became one of the all-time greatest forms of excitement for people spanning various ages. Kids participate in video games, plus adults do, too. Your XBox 360 is one of the favorite video games systems for people who love to have a huge variety of video games available to them, plus who like to learn live with other folks all over the world. Many thanks for sharing your opinions.

 45. Helped me a lot, just what I was looking for : D.

 46. He / she acquired your body moving forward ever again, gained my best sides appeared along with that. Used to do a great deal of items We certainly not managed previously. Physical exercise, two to three situations one week, inch they stated.. The neighborhood connected with Boulder’s parking facilties as well as rec division gives the diminished quote software pertaining to home owners whom connect earnings rules of thumb. Kids 18 and younger can take two classes each quarter at half of the regular resident fee, not to mention strikes playing cards or simply tickets will be fifty percent selling price, in line with Shelly Ruspakka, spokesperson. This particular goes for pools..

  http://www.monroussillon.ca

 47. Sorry for the huge review, but I’m really loving the new Zune, and hope this, as well as the excellent reviews some other people have written, will help you decide if it’s the right choice for you.

 48. The Zune concentrates on being a Portable Media Player. Not a web browser. Not a game machine. Maybe in the future it’ll do even better in those areas, but for now it’s a fantastic way to organize and listen to your music and videos, and is without peer in that regard. The iPod’s strengths are its web browsing and apps. If those sound more compelling, perhaps it is your best choice.

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

*

CAPTCHA


*