Veletrh REHAPROTEX představí od úterka 29. 10. do pátku 1. 11. 2019 na brněnském výstavišti novinky a sortiment rehabilitačních, kompenzačních, protetických a ortopedických pomůcek a produkty pro aktivní seniory. Prezentovat své výrobky a služby budou také poskytovatelé sociálních služeb či chráněné dílny, u kterých zakoupíte třeba i vánoční dárky pro své blízké. Bezplatné poradenství nabídnou specialisté z řad vystavujících firem, odborných a neziskových organizací. Čekají na vás zajímavé přednášky, workshopy, vystoupení známých osobností nebo testovací dráha na vozíku a možnost vyzkoušení para sportů.

Co konkrétně na výstavišti uvidíte? Kde mohou lidé s průkazem ZTP a ZTP/P parkovat a kolik je bude stát vstup?
A jaký program si nechce nechat ujít mluvčí veletrhu Iva Hilbertová? Více v rozhovoru s touto dámou:

 

Kteří vystavovatelé z řad výrobců kompenzačních pomůcek letos přijedou? 

Mezi vystavovateli veletrhu bude řada významných firem z oboru. Všechny tyto firmy mají společný cíl nabídnout svým klientům širokou paletu kvalitních zdravotnických prostředků, zjednodušit a zpříjemnit jim každodenní aktivity, a tím jim umožnit větší nezávislost a zlepšit kvalitu života. Jejich sortiment mechanických a elektrických vozíků, zvedacích a polohovacích systémů, ale i chodítek a mnoho dalších pomůcek si na veletrhu mohou návštěvníci nejen prohlédnout, ale i vyzkoušet a zjistit jaké jsou nejlepší možnosti pro řešení právě jejich potřeb. Mezi jinými půjde o deset členů Společenstva výrobců a prodejců zdravotnických prostředků: DMA Praha, ERILENS, KURY, MEDESA care, MEDICCO, MEYRA, ORTIKA CZ, ORTOSERVIS, PATRON Bohemia a SIVAK medical technology. Zastoupeny budou třeba i ALTECH, HURT či VECOM nebo odborníci na přestavbu aut CanoCar.

 

Kdo by podle vás neměl minout veletrh a proč? Mladí lidé s hendikepem se zájmem o sport, o nové vyžití, lidé s hendikepem hledající práci, senioři, pečující…? Je nějaká skupina nebo téma, na které je tentokrát veletrh zaměřen? Jde vypíchnout nějaké stěžejní téma přednášek?

Na veletrhu si přijdou na své všechny zmíněné skupiny, jak laici, tak i odborníci; všichni s různými druhy hendikepu či třeba dočasným pohybovým omezením, pečující, rodiče s dětmi, ale třeba i senioři nebo zájemci o produkty z chráněných dílen.

Připraveny jsou různé přednášky, semináře, konference a workshopy, například Národní rady osob se zdravotním postižením ČR, Ministerstva práce a sociálních věcí či ParaCENTRA Fenix a dalších organizací. Najdete zde specialisty z řad vystavujících firem i odborných organizací, kteří vám rádi poradí a pomohou řešit váš specifický problém. Dotazy se mohou týkat velmi širokého spektra otázek od sociálně právních, přes intimní či výživové až po obranu spotřebitelů.

Ve středu 30. a čtvrtek 31. 10. organizuje Senior Pas tradiční Speciální dny pro seniory, v rámci kterých vystoupí například Jiří Helekal či Vladimír Hron. Budete si moci vyzkoušet různé para sporty v Emil sport aréně… Myslím si, že program je hodně různorodý a zaměřený na všechny zmíněné skupiny, takže si tam každý najde něco pro sebe.

Aktuální doprovodný program je k dispozici zde: https://www.bvv.cz/rehaprotex/doprovodny-program/ případně si můžete stáhnout naši aplikaci BVV, kde si můžete vytvořit třeba vlastní plán doprovodného programu (info zde: https://www.bvv.cz/rehaprotex/aktuality/program-i-informace-o-vystavovatelich-najde/)

 

Co je soutěž Zlatý Rehaprotex?

Zlatý Rehaprotex 2019 je soutěž o nejlepší exponáty veletrhu. Cílem soutěže je zvýraznit a ocenit špičkové exponáty a novinky, které se budou prezentovat na veletrhu REHAPROTEX. Vyhlášení soutěže se koná první den veletrhu 29. 10. v rámci oficiálního Zahájení veletrhu. Program začíná v 17:30 hodin na programovém pódiu proslovem generálního ředitele společnosti Veletrhy Brno Jiřího Kuliše, kterým oficiálně veletrh REHAPROTEX zahájí. Po vyhlášení výsledků soutěže bude následovat Číše vína. I na tento program vás všechny srdečně zveme.

 

Jaké služby nabízíte hendikepovaným návštěvníkům pro usnadnění účasti? 

Vzhledem k tomu, že velkou cílovou skupinou jsou lidé s pohybovým hendikepem, tak jsou samozřejmostí bezbariérové prostory, které pavilon A nabízí včetně zázemí, a bezbariérové vstupy. Pro osoby ZTP a ZTP/P a jejich doprovod je vstup na veletrh zdarma. Ti mohou navíc využít i bezplatný vjezd branou číslo 4 a parkování přímo v areálu.

 

Můžou pražští vozíčkáři využít tradiční vlak Rehaexpres? 

REHAEXPRES mohou využít nejen vozíčkáři, a nejen z Prahy 🙂 Vlak pojede první den veletrhu 29. 10. po trase Praha – Kolín – Pardubice – Česká Třebová – Výstaviště Brno a zpět a vlakem budou moci cestovat všichni, kdo chtějí přijet na veletrh REHAPROTEX, tedy nejen vozíčkáři. Kapacita vlaku je 185 osob a 14 míst pro vozíky, jízdné stojí 75 Kč pro všechny osoby i cesty a v ceně je i vstup na veletrh. Vlak dorazí z Prahy až k pavilonu A na brněnské výstaviště, takže cestující nemusí v Brně vůbec přestupovat. Zájemci o jízdu vlakem se musí ale předem registrovat, termín však už vypršel, tak snad se na všechny zájemce dostalo. A pokud ne, tak je jistě ještě řada jiných možností, jak se na veletrh dopravit. 

 

Jaký program nejvíce zaujal vás osobně? Co byste si nechtěla nechat ujít?

Já se určitě těším na letošní novinku veletrhu Emil sport arénu, kterou pro nás organizuje nadační fond Emil. Představí se zde v průběhu veletrhu hned 8 různých sportů pro osoby se zdravotním postižením – třeba basketbal, florbal, golf, ale i méně známé jako je boccia nebo futsal pro nevidomé. Lidé si sporty budou moci sami i vyzkoušet nebo se dozvědět, jak by se oni sami mohli do sportů zapojit. Já jsem měla v minulosti možnost vyzkoušet para hokej a vím, že to není nic lehkého, takže si ráda zkusím i něco dalšího – třeba ten basket, i když jsem na míčové hry nešika 🙂 Doufám, že mi to pracovní povinnosti dovolí. Bude tam ale i testovací dráha jízdy na vozíku ParaCENTRA Fenix na různých površích a s plněním praktických úkolů, které musí osoba na vozíku běžně zvládat. To je určitě také výzva.

Co byste chtěla, aby si hlavně odnesli letos návštěvníci z Rehaprotexu? Jaké má vlastně toto setkání cíle?

Určitě by měl veletrh splnit úlohu vzdělávací a informační, díky sortimentu, kteří přivezou vystavovatelé, a díky bohatému programu přednášek a workshopů. Návštěvníci si budou moci vše vyzkoušet, osahat a nechat si poradit přímo od výrobců a dovozců pomůcek nebo od odborných a neziskových organizací, prostě odborníků. Cílem je ale také, aby se návštěvníci pobavili, něco si vyzkoušeli, případně něco koupili, třeba už i na Vánoce, a potkali se se zajímavými lidmi. Měli by si tedy z výstaviště odnést nejen plno nových informací, ale i příjemné zážitky.

Děkuji za rozhovor!

Aneta Vidurová

[box type=“info“ ]

Výběr ze zajímavostí na veletrhu

Ivona Březinová a její autorské čtení knihy www.bez-bot.cz

Není to tak dávno, co jsme v Kaleidoskopu uveřejnili rozhovor se spisovatelkou Ivonou Březinovou o její skvělé knížce www.bez-bot.cz. Tu si budete moct na veletrhu poslechout „life“. A třeba si i jeden výtisk koupit a nechat podepsat. Mladí čtenáři ve věku 10 – 15 let vám za ni budou určitě velmi vděční. Autorské čtení se koná ve spolupráci s hlavním partnerem knihy Nadaci Emil v úterý 29. 10. od 12.00 v pavilonu A2 v Programovém centru. 

Kine-MAX bude tejpovat návštěvníky zdarma!

Kine-MAX nabízí rehabilitační, masážní a cvičební produkty jako jsou například tejpovací pásky, masážní válce, posilovací gumy a balanční podložky. Na veletrhu REHAPROTEX naleznete celý jejich sortiment. Navíc na jejich stánku bude přítomný fyzioterapeut, který bude poskytovat jak vyšetření, tak tejpování přímo na místě. Běžná cena takového ošetření se pohybuje kolem 1000 Kč, pro vás bude tato služba na veletrhu ale zcela zdarma!

Sexualita lidí s hendikepem

Významný partner veletrhu Ministerstvo práce a sociálních věcí České republiky pořádá mimo jiná seminář Rodinný život, intimita a sexualita osob se zdravotním postižením. Ten se koná ve čtvrtek 31. 10. 2019 od 9 do 16 hodin v sále Morava pavilonu A3.

Soutěž o Charley Trampa

Během veletrhu REHAPROTEX můžete soutěžit o zapůjčení obytného karavanu Charley Tramp, na jehož vývoji se podílela i Liga vozíčkářů, a to na Velikonoce 2020. Vyhrát tedy můžete poskytnutí vozu zdarma v termínu 9. – 14. dubna 2020 (velikonoční prázdniny). Více informací na stánku č. 12 v pavilonu A1 nebo na webu.

O projektu si můžete přečíst třeba na straně 26. v posledním čísle časopisu Vozíčkář.

[/box]