Provětrali jsme kolečka a u toho zachránili rytíře Zikmunda

13.12.2019

…že přesně nevíte, co si pod tím představit? Pak je to nejlepší pozvánka k tomu číst dál.  

Po úspěšné první zážitkové akci v prostorách Ligy se další uskutečnila na Březejci. Krásné prostředí rekreačního objektu se stalo na jeden listopadový víkend středověkou pevností. 

Už příjezd vypadal velmi tajemně. Rozsvícené louče protrhávaly roušku tmy a účastníky vítala středověká pážata. Všechno nasvědčovalo tomu, že dobrodružství se tento víkend rozhodně nevyhneme.

Večer jsme se seznámili pomocí netradiční hry. Každý si měl přivézt věc, která ho nejvíce charakterizuje. Ostatní pak se zavázanýma očima hádali, o jaký předmět se jedná, a nejen to, říkali jsme, co v nás ten předmět vyvolává. Například pokud si někdo přivezl hrníček na kávu, zazněla slova jako pohoda, setkání, klídek. Touto zajímavou formou jsme se tak dozvěděli o tom, co je pro druhé důležité a jak tráví svůj volný čas.

Večer jsme pak dostali dopis, ve kterém se psalo o osudu rytíře Zikmunda. Ten se živil loupením, což se mu pak vymstilo. Jedna jeho výprava skončila pádem z koně. Nějakou dobu se o něj starali mniši, ale přesto zemřel. Dopis také popisoval to, že lze duši rytíře vysvobodit. Je třeba najít relikvii svaté Gertrudy. Dlouho jsme neváhali. Prostě Zikmunda zachráníme. 

Sobotní ráno se neslo ve znamení příprav. Rozdělili jsme se na družiny a každá si vymyslela svůj erb, pokřik i legendu. Pak jsme se vypravili na obhlídku okolí. Sice jsme učinili za dost názvu zážitkového víkendu, tedy provětrali jsme kolečka, ale onu relikvii svaté Gertrudy jsme nenašli. Štěstí se na všechny družiny usmálo až poté, co splnily všechny dovednostní úkoly. Nechybělo házení věnečku na meč ani střílení šípy na terč.
Všechno chrabří rytíři zvládli a po zásluze tedy nalezli kosterní pozůstatky svaté Gertrudy. Tímto počinem může tedy duše rytíře Zikmunda konečně nalézt klid. A všichni účastníci si mohli po zásluze užít pravý středověký bál. 

 

Tolik legenda, která nás provázela celý víkend. Mnohem důležitější než tato narativní linka bylo však to, že si všichni čas na Březejci pořádně užili. Akce Provětrej kolečka tak splnila svou hlavní misi. 

(lb)

O tom jaký byl víkend z pohledu asistenta píše Mirka Kopecká: 

Víkendovka Provětrej kolečka, dva dny zábavy a her v přírodě. Ale taky stres a dřina, která mě čím dál víc utvrzuje v tom, že by pečující měli dostat metál! Cílem akce totiž není jen snaha o výhru, v našem případě o záchranu Zikmunda, ale mimo jiné i o to, dopřát rodinám tolik potřebný odpočinek od jejich práce na plný úvazek, která nikdy nekončí.
V osobní asistenci pracuji už dva roky, pohled z kanceláře je ale vždy zkreslený. I přestože většinu našich klientů znám a v případě potřeby, např. když asistent náhle onemocní, můžu zastoupit, je celodenní péče daleko náročnější. 

Velké díky patří také dobrovolníkům, kteří se na víkendovce podíleli, stali se součástí týmu. Musím říct, že by nikdo nepoznal, že mají s lidmi s tělesným postižením méně nebo žádné zkušenosti. Sbalit se a strávit víkend na takovéto akci úplně nezjištně, to chce velkou dávku odvahy a nadšení.

Děkujeme oběma skupinám, bez vás by to nešlo!

 

 

Share

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

*

CAPTCHA


*