7. listopadu se konalo první setkání Dobroklubu. V prostorách Ligy se potkali dobrovolníci, zaměstnanci i klienti a společně strávili večer u dobrého jídla a pití. Hrály se seznamovací hry a panovala dobrá nálada. Zní to jako banální věc, ale zvažte sami…

  • Naši dobrovolníci jsou lidé, kteří svůj drahocenný čas věnují ne sportu, ne knihám, ne vlastnímu odpočinku či rozvoji, ale obětují ho práci pro Ligu nebo pomoci lidem se zdravotním postižením.
  • Věnují nám ho v době, kdy je podobných nabídek mraky, protože neziskovky jsou systémem financování takřka nuceny spoléhat na dobrovolníky.
  • A navíc jsou ochotní se jen tak potkat, posedět, bavit se s některýmu jim dosud neznámými lidmi bez nároku na nějaké dobrokonání. A ještě nabízet svou pomoc dál, dalším vozíčkářům…

V této optice nelze první setkání Dobroklubu nahlížet jako na banalitu. Naopak. Troufáme si říct, že se v něm rodí nová přátelství. A co je vlastně v dnešní době víc?

„Doposud jsme hledali dobrovolníky do služeb Ligy vozíčkářů tak, že klient do dotazníku vypsal, na jakou aktivitu uvítá pomoc dobrovolníka. Pak jsme se snažili najít někoho, kdo by jeho požadavkům vyhovoval. Zjistili jsme však, že ne vždy se dobře hledá dobrovolník na specifickou aktivitu, a tak někteří klienti dlouho čekali,“ popisuje jeden z hlavních motivů vzniku dobroklubu Anička Dočkalová, koordinátorka dobrovolnictví.

Přitom když se lidé znají osobně, bez zprostředkování přes nějaké dotazníky a papíry, může se uskutečnit třeba tento rozhovor.

Ahoj, jsem Lukáš. Pamatuješ si mě z minulýho Dobroklubu? Víš, potřeboval bych občas pomoct s angličtinou…“

„Ahoj, já jsem Lenka, jasně, že si tě pamatuju. Ale s angličtinou ti moc nepomůžu, taky v ní plavu. Mohla bych tě ale třeba občas doprovodit na nějaký koncert, jestli někoho takového hledáš.“

„Jo, super! Stejně se tu angličtinu nejlíp učím na písničkách…“

„Snahou Dobroklubu je nejprve se seznámit, zjistit, co máme společného, co si vzájemně můžeme dát, a plynule se domluvit na tom, že spolu můžeme trávit více času. A taky to nemusí být jeden dobrovolník, kterého najdu, ale třeba hned tři. Rozhodující je totiž náš vztah, který je dobrý, máme mnoho společného a můžeme spolu dělat vlastně cokoliv, když na to přijde, protože chceme. Úplným cílem Dobroklubu je, nenazývat se dobrovolník – klient, ale považovat se za přátele,“ doplnila Anička.

 

„Pro mne je Dobroklub něco jako setkání tří světů. Světů lidí na vozíku a všeho, co s tím souvisí; setkání lidí, co přímo profesně pečují a pomáhají vozíčkářům; setkání lidí, kteří chtějí mimo svou běžnou profesi nějak pomáhat jiným. Bylo to nejen zajímavé a poučné, každý jsme zajímavá osobnost, každý máme jiné priority a jiný pohled na svět. Toto setkání bylo hodně inspirující. Myslím, že ostych a vzájemná zdrženlivost se časem překoná, časem se bariery mezi námi probourají a budeme prostě fajn dobro-tým.“

dobrovolník Zbyněk

 

Zvláštní poděkování patří dobrovolnici Terce, která nás provedla celým večerem, a taky Zbyňkovi za pozvánku na brněnskou hvězdárnu, kde se uskuteční některé z dalších setkání našeho dobrotýmu. A taky Pavlíne, která vytvořila letáček – a to jí je teprve 15 let. Není skvělá?

21.1.2020 od 17:00 proběhne již 3. Dobroklub, tentokrát nás pozval dobrovolník Zbyněk k sobě ,,domů“ na Hvězdárnu.

Cílem je opět vytvořit přátelskou atmosféru, propojit dobrovolníky a klienty a třeba vzniknou nová přátelství. Čím více nás dorazí, tím lépe. Zbyněk na Hvězdárně pomáhá od svých mladistvých let. Program, který pro nás připraví, bude určitě moc zajímavý, neváhejte se připojit – ať už hledáte dobrovolníka nebo chcete pomáhat. Přihlašujte se na anna.dockalova@ligavozic.cz.

(ata)