Příspěvek na mobilitu

12.10.2015

Jedna z dávek, o které se může ucházet člověk se zdravotním postižením, je příspěvek na mobilitu. Příspěvek na mobilitu v lednu 2012 nahradil dvě dřívější dávky: příspěvek na individuální dopravu a příspěvek na provoz motorového vozidla. Jde o dávku určenou lidem, kteří nejsou s to zvládat základní životní potřeby, pokud jde o pohyblivost nebo orientaci, a zároveň se někam pravidelně dopravují nebo jsou dopravováni. Zároveň musí platit, že takovému člověku nejsou „poskytovány pobytové sociální služby podle zákona o sociálních službách v domově pro osoby se zdravotním postižením, v domově pro seniory, v domově se zvláštním režimem nebo ve zdravotnickém zařízení ústavní péče“ – z této podmínky je ale možné vymoci výjimku.

O dávku se žádá na úřadu práce, ten také formálně rozhoduje o jejím přiznání, de facto ale záleží na rozhodnutí lékařů Lékařské posudkové komise České správy sociálního zabezpečení.

Ano, tento příspěvek    je ve výši pouhých 400 korun měsíčně a přiznávám, v dnešní době to není moc. Pokud mi však zvýší invalidní důchod o 40 korun měsíčně, děkuji za příspěvek na mobilitu.

Žádost o příspěvek vypíšeme a potom už dostáváme každý měsíc 400 korun.

POZOR! Prosinec 2015 je důležitý. Musíme totiž znovu vyplnit žádost o příspěvek na mobilitu a zaslat na adresu svého Úřadu práce.

A opět je tu chytáček. Žádost o příspěvek můžete poslat, až Vám bude vyplacený příspěvek v prosinci. Jinak totiž poběží  žádosti duplicitně, nedostanete nic. To nic bude platit až do doby sepsání nové žádosti.

Na začátku jsem sice napsala, že 400 korun není bůhvíco, ale pořád je lepší málo než nic. Hlídejte tedy termín.

 

Monika Henčlová

 

Share

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

*

CAPTCHA


*