Přisedni si je osvětová kampaň zaměřená především na mladé lidi ze základních a středních škol. Neznamená to však, že by začátek prázdnin znamenaly konec pro naše aktivity.

Letos jsme se vypravili na tábor Jump do Kostelního Vydří.
Táborový workshop je jiný než mezi lavicemi ve školní třídě. Účastníci si mohli zkusit jízdu na různých místech. Na vlastní kůži poznali, že jízda po středověké dlažbě je o poznání těžší než po rovném chodníku.  Seznámili se také s bocciou, sportem pro hendikepované. “Hodit z vozíku tak, abych se trefil, kam potřebuju, bylo fakt umění,” hodnotil svůj sportovní výkon účastník Honza. 

Na workshopu vždy využíváme prostředí, ve kterém se právě nacházíme.  V blízkosti místa, kde jsme si povídali bylo knihkupectví. A tak účastníci dostali následující úkol: Najděte knihu s názvem Příběh jedné duše,  nalistujte stránku 233 a zapamatujte si první dvě slova na té stránce.

Vůbec nešlo o to sousloví. Šlo o zážitek s tím spojený. Projíždět mezi regály s knihami,  pohybovat se úzkými uličkami a hlavně zjistit, že kniha, kterou hledám, je hrozně vysoko a z vozíku na ni nedosáhnu. Najednou se člověk dostane do situace, ve které prostě potřebuje pomoct a musí umět si o ni říct. Ukázalo se, že když si řeknete, lidé vám pomůžou. 

Paní prodavačka ochotně podávala knížku z nejvyšší poličky a účastníci si mohli uvědomit, že spolupráce a pomoc je pro člověka na vozíku zásadní. Díky malým věcem každodenní pomoci totiž mohou žít svůj život.

Ladislava Blažková