Aby se Dračí loď hnala po hladině kupředu, je potřeba souhra, koordinace, síla, vytrvalost. K tomu, aby se tento sport spojil s radostí i s pomocí, stačí jen jedno červencové odpoledne na Brněnské přehradě a závod s přiléhavým názvem Brněnské drak. Letos 20. července se uskutečnil první ročník této soutěže. Nadšenci do kolektivního zápolení na hladině se sešli, aby poměřili síly v pádlování, ale také aby pomohli Jirkovi, našemu dlouholetému klientovi osobní asistence. Organizátor soutěže, agentura Zaki-sport.cz agency v režii majitele a zároveň moderátora Rádia Petrov Petra Zakopala, přispěla Jirkovi čtyřmi tisíci korun na zaplacení osobní asistence. 

Jiří (37 let) je naším klientem už 10 let. Na začátku nepotřeboval tolik pomoci, jako nyní. Je odkázán na neustálou péči, ideálně by potřeboval 24 hodinovou službu. Sám se totiž již nenakrmí, nenapije, má potíže s dýcháním. To však z příspěvků uhradit nelze, nezbývá, než se spokojit s neustálým kompromisem. Každý finanční příspěvek proto uleví jeho napjatému rozpočtu nebo Jirkovi umožní konečně žít, nejen přežívat s nezbytným základem péče. 

„Jiří je jeden z klientů Ligy, ke kterému všichni asistenti chodí velice rádi, protože asistenty, ať se děje cokoliv, přivítá vždy s úsměvem na tváři a s neskutečným odhodláním a chutí do života něco dělat. I při tom všem, čím si Jiří prošel, prochází a nejspíš i procházet bude.“

Veronika Pecháčková, koordinátorka osobní asistence 

Co bylo příjemným bonusem celého sportovního odpoledne? Fakt, že se členkou posádky jedné z lodí stala i jedna mladá slečna – vozíčkářka. V lodi ani nebylo poznat, který osazenstva se na souši pohybuje jinak než po nohou. 

Kdykoliv rádi takto nějakého vozíčkáře povozíme. Je to určitě zajímavá zkušenost, v týmu je často zábava. Ovšem k pádlování člověk potřebuje mít zdravé nohy pro zapření a stabilitu, ta je klíčová. Nelze tedy říct, že by si mohl zapádlovat každý člověk s nějakým postižením, je to individuální,“ komentuje možnost zapojení se do posádky Dračí lodě Petr Zakopal. 

Příští rok se Brněnské drak pojede znovu. „Byl to úspěch, i když nějaké věci musíme ještě vyladit – jak to tak u prvních ročníků bývá, museli jsme si všechno vyzkoušet. A s Ligou budeme opět rádi spolupracovat, rádi někomu takto opět pomůžeme – buď finančně nebo tím, že ho na lodích svezeme,“ dodal Zakopal.

[box type=“info“ ]Dračí loď se poprvé objevila před více než 2000 lety v Číně. Odtud její typická dračí hlava na špici lodě a její celkové zbarvení. Její novodobá zmínka se datuje k roku 1976, kdy se uskutečnil první festival dračích lodí v Hong-Kongu. Odtud se sport Dračí lodě bleskově rozšířil do celého světa.[/box]

(ata, foto: https://www.dragonboat.cz)