Klient na vozíku je uživatelem a vlastníkem schodišťové plošiny v bytovém domě. Ke zbudování schodišťové plošiny mu dali souhlas vlastníci bytových jednotek před 8 lety. Ve stejném domě soused omezený v pohybu nyní požaduje možnost užívat schodišťovou plošinu ve vlastnictví klienta. Klient rozumí tomu, že v domě nelze zbudovat druhou schodišťovou plošinu, má však obavu, že soused neschopný fyzicky plošinu ovládat bez pomoci druhé osoby, ji nebude užívat řádně a poškodí ji. Vedení bytového domu požaduje po klientovi, aby předal klíč od schodišťové plošiny předsedovi bytového domu. Klient neví, co má v dané situaci dělat. Atmosféra v domě houstne. Jak z toho ven?
Může výbor společenství vlastníků bytových jednotek nařídit klientovi, aby mu předal klíč od schodišťové plošiny?
Klient si nechal zbudovat schodišťovou plošinu v bytovém domě (dále jen „SVJ“) v souladu se zákonem. K jejímu zbudování získal souhlas vlastníka (potřebný počet hlasů vlastníků bytových jednotek). Následně klient dostal od příslušného Úřadu práce příspěvek na zvláštní pomůcku – schodišťová plošina dle zákona č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením. Klient se stal vlastníkem schodišťové plošiny. Požadavek vedení SVJ na předání klíče od schodišťové plošiny bez splnění dalších podmínek není oprávněný. Jednalo by se o zásah do výkonu vlastnického práva klienta.
Na druhou stranu nelze zajistit další osobě v bytovém domě, která je omezena v pohybu, druhou schodišťovou plošinu. V bytovém domě je druhý invalida, který schodišťovou plošinu potřebuje, aby mohl užívat byt, ve kterém bydlí. V případě, že by klient zarputile trval na svém „ne“, mohl by se soused obrátit na soud s návrhem na zřízení věcného břemene (zřízení věcného břemene není totiž omezeno pouze na věc nemovitou, ale lze jím zatížit i věc movitou). Věcné právo k cizí věci omezuje vlastníka věci ve výkonu jeho vlastnického práva. Platí obecně zásada, že věcné břemeno má vlastníka věci zatěžovat co nejméně. Podstatou služebnosti je, že vlastník věci je povinen něco strpět, něčeho se zdržet ve prospěch oprávněné osoby. Problematika věcného břemene je upravena v občanském zákoníku v ustanovení § 1257 a násl.). V praxi by to znamenalo, že soud by s vysokou mírou pravděpodobnosti nahradil souhlas klienta a dal sousedovi právo užívat za náhradu schodišťovou plošinu. K příjemné atmosféře v bytovém domě by tento způsob řešení situace jistě nepřispěl.
Klientovi lze doporučit, aby se pokusil se sousedem na užívání schodišťové plošiny dohodnout. Za vhodné řešení považujeme uzavření smlouvy o nájmu schodišťové plošiny mezi klientem a jeho sousedem, který je rovněž omezen v pohybu. Jak by měla taková smlouva vypadat?
V nájemní smlouvě by nemělo chybět, že schodišťovou plošinu jsou smluvní strany oprávněny užívat jen pro osobní účely z důvodu zdravotního hendikepu. Dále by si strany měly dohodnout, jak se budou podílet na úhradě nákladů spojených s údržbou a provozem schodišťové plošiny a kdo bude provádět běžnou údržbu jako čištění apod. (např. Smluvní strany se dohodly, že se na úhradě nákladů spojených s údržbou a provozem schodišťové plošiny budou podílet rovným dílem). Ve smlouvě by nemělo rovněž chybět ujednání o způsobu užívání schodišťové plošiny (například Smluvní strany se zavazují používat schodišťovou plošinu v souladu s návodem na její použití, který je součástí této Smlouvy jako příloha č. 1). Lze doporučit, aby ve smlouvě nechybělo ujednání o smluvní pokutě v případě, že schodišťová plošina nebude používána smluvní stranou v souladu s návodem (např. Jestliže nájemce nesplní svůj závazek a nejedná v souladu s návodem na použití schodišťové plošiny, se kterým byl prokazatelně seznámen pronajímatelem, a takové jednání vede k vyřazení schodišťové plošiny z provozu po dobu delší než 5 dnů, sjednávají smluvní strany pro tento případ ve prospěch strany pronajímatele smluvní pokutu ve výši 500 Kč za každý den neprovozuschopnosti schodišťové plošiny, maximálně však do výše 20 000 Kč.). Je-li smlouva uzavřena na dobu neurčitou, neměly by ve smlouvě chybět výpovědní důvody.
Každá konkrétní situace má svá specifika, a proto se v tomto příspěvku můžeme omezit jen na obecná doporučení a v případě konkrétní situace vás odkázat na naši právní poradnu či služby profesionálního právníka. Pokud máte s podobnou situací zkušenosti, budeme rádi, když se o ni s námi podělíte.