Paní Jana: Péče o inkontinentního syna je náročná a drahá

22.10.2016
Ilustrační foto, www.ligavozic.cz

Ilustrační foto, www.ligavozic.cz

(inzerce) Paní Jana nás oslovila s žádostí o pomoc při výběru inkontinenční vložné pleny pro syna. Když jsme spolu prohodili několik vět, podařilo se nám zjistit, jak má náročný život. Podělila se s námi o svůj životní příběh i zkušenosti s používáním inkontinenčních pomůcek.

Dobrý den, paní Jano. Popište nám prosím, proč potřebujete inkontinenční pomůcky?
Dobrý den.  Děkuji za váš zájem. Již 19 let se starám o syna, kterému se ve 27 letech stal úraz mozku. Od té doby je ochrnutý, má postapatický i posttraumatický syndrom. Aby toho nebylo málo, má amnezii (ztrátu paměti), je agresivní a úplně bezmocný. Od té doby trpí močovou i fekální inkontinencí. Syn měl nedávno 46. narozeniny.

Vidíme, že vám život připravil těžký osud. Jak to zvládáte?
Velmi těžko. Hlavní péči o něj zajišťoval můj manžel. Jenže ten před dvěma roky zemřel na rakovinu a nyní je péče na mně. Život nám to obrátilo naruby. Rodinný i osobní život dostal úplně jiný směr. Díky stresu jsem také těžce onemocněla. Léčím se se štítnou žlázou, prodělala jsem infarkty, mám cukrovku (5x denně si píchám inzulín, 3x denně antidiabetika), mám problémy se zrakem, sluchem a těžké pohybové potíže. Nyní mi pomáhá dcera. Ta je ale také nemocná.

Syn potřebuje nepřetržitou pomoc 24 hodin denně. Jelikož se jedná o těžký zdravotní stav, sociální služby mi nejsou schopné pomoci. Neexistuje žádný ústav, kde by ho přijali. Z každého mi odpověděli, že nemají kapacitu. Prozatím nikdo neví, jak s těmito těžkými případy zacházet – ani sociálky, ani ministerstvo.

Které inkontinenční pomůcky jste vyzkoušeli a jak Vám vyhovovaly?
kalhotky-navlekaciZa ty roky jsem vyzkoušela snad úplně všechno. Osmnáct let jsem prala třikrát denně pleny látkové. Vkládali jsme až šest plen najednou, ale nyní v  66 letech při svých zdravotních problémech to již nezvládám. Nemám na to sílu. Vím, že by pro nás byly nejideálnější pomůckou plenkové kalhotky zalepovací. Jelikož ale syn trpí neklidem, do rána roztrhá lepítka i celou plenu a její obsah je potom v posteli. Používáme navlékací plenkové kalhotky. Podařilo se nám ho přesvědčit (namluvit mu), že se jedná o trenýrky. Jenže tato pomůcka není pro ležící pacienty a pro inkontinenci stolice příliš vhodná. Ke všemu jsou kalhotky v přední části vykrojené a u muže vše teče stranou. Savé jádro u žádného výrobku není tak veliké, jak bychom potřebovali, aby zadržela moč i stolici dospělého muže. Proto si vypomáhám vyztužením kalhotek vložnými plenami.

To musí být finančně velmi náročné…
To mi povídejte! Syn bere příspěvek na péči a já mám důchod. Z těchto prostředků nakupuji inkontinenční pomůcky za několik tisíc měsíčně, k tomu samozřejmě kosmetiku – čistící pěnu, krémy na opruzeniny, vlhčené ubrousky, papírové ubrousky nebo buničinu. Částka nám musí vystačit na bydlení, ošacení, stravu i léky, kterých máme oba velké množství. Mojí noční můrou jsou náhlé poruchy v bytě a nečekané doplatky. Zadarmo nám nikdo nic nedá. Sponzoři se neženou. Nikoho nezajímá, že je tato péče tak moc finančně náročná.

Inkontinenční pomůcky jsou na předpis. Jaké máte zkušenosti s nákupem na poukaz?
O co si u lékaře požádám, to nám předepíše. Musím pochválit naši praktickou lékařku, která se snaží poradit. Jiní odborníci jsou však zcela bez zájmu. Stejně jako příliš neznají význam pomůcek. Vše se řeší co nejlevněji, i když to není dostačující. Podle mého názoru se kvalita léčby a přístup k pacientům ve zdravotnictví hodně zhoršily, a to i přesto, že možnosti jsou.

Co by Vám pomohlo? Jaké přání máte?
Přání? Bohužel mám nesplnitelné. Aby byl syn zase zdravý, tak jako byl do svých 27 let, než se mu úraz stal. Jinak asi nepomůže nic. Mé okolí moc nechápe, že jsme se díky péči o syna museli vzdát běžného života, že odpočinek není možný, že jsme 19 let nebyli na dovolené, v divadle či kině, na obědě v restauraci nebo na návštěvě! Stačila minuta, která nám zničila život. Pomohlo by mi, kdybych cítila podporu státu.

Děkujeme Vám za rozhovor, paní Jano a přejeme Vám, aby se každý den ukázaly pozitivní chvilky ve Vašem náročném životě. Jste podle našeho názoru velmi silná osobnost!

 

20131106_dooffy_logo_dentimedshop_fin_barevne_pruhledne_pozadi Dentimedshop

Jsme rodinná firma, která má přes 20 let zkušeností s prodejem inkontinenčních pomůcek. Jelikož je trh přesycen nabídkou a ta je díky tomu velmi nepřehledná, zákazníci u nás mají možnost požádat o pomoc s výběrem vhodné pomůcky. Vybrat si mohou z inkontinenčních vložek, plenkových kalhotek nebo vložných plen.

Kromě toho nabízíme také pomůcky pro osoby méně pohyblivé. Jedině při zdravotním problému a omezení hybnosti si uvědomíme jaká je hodnota slova „zdraví“. Kompenzační pomůcky jako jsou invalidní vozíky, nástavce na toaletu, chodítka pro seniory či různá madla život trochu ulehčují.

Máte nějaký dotaz? Nebojte se nás oslovit na www.dentimedshop.cz.

 (inzerce)

Share

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

*

CAPTCHA


*