O dotace mohou konečně usilovat organizace, které cvičí asistenční psy

21.12.2016

ilustracni_psiMinisterstvo práce a sociálních věcí vůbec poprvé připravilo finanční dotační program pro organizace, které se zabývají výcvikem asistenčních psů. Dosud tuto možnost měli jen ti, kteří se profesionálně věnují výcviku vodících psů pro nevidomé.

„Jsem velice ráda, že takto můžeme podpořit víc organizací a tím i lidí, kteří pomoc psa potřebují. Dochází tak k narovnání podpory osob s jinými druhy zdravotního postižení, jako jsou například osoby s autismem, se svalovou dystrofií či lidé po úrazech,“ uvedla ministryně Michaela Marksová při návštěvě obecně prospěšné společnosti Pestrá společnost, která cvičí právě asistenční psy.

Dotace mají přispět ke zkvalitnění života osob s postižením a také usnadnit zajištění financování pořízení, výcviku a přidělování asistenčních psů. Právě organizace, které se touto náročnou činností zabývají, už dlouho požadovaly, aby stát kromě vodicích psů podpořil i výcvik psů asistenčních. Přesto k tomu historicky poprvé došlo až pod vedením ministryně Michaely Marksové, která tak naplnila svůj slib, že se bude o dotace na asistenční psy plně zasazovat.

 

Žádost je nutné podat do konce roku

Asistenční pes pomáhá lidem se zdravotním postižením při každodenních činnostech a je pro ně velmi důležitou součástí jejich života. Díky němu mohou i lidé s postižením žít kvalitněji a samostatněji, aniž by byli závislí na pomoci někoho jiného. Pes pomáhá lidem zvládat překážky v prostoru, při převlékání, polohování, otvírání dveří, podávání předmětů nebo přivolá pomoc v případě nebezpečí.

Více informací o této dobré zprávě (včetně formuláře), kterou lze považovat za nečekaný dárek pod stromeček, najdou zájemci zde. Pozor, žádost se všemi nezbytnými přílohami je nutné doručit na adresu MPSV do 31. prosince 2016!

Miloš Pelikán

(s využitím informací od tiskového mluvčího MPSV Petra Habáně)

 

Share

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

*

CAPTCHA


*