Na železnici se objevil nový dopravce, který se má čile k světu: LEO Express

14.12.2012

Letos v listopadu začal v oblasti železniční osobní přepravy působit nový přepravce, společnost LEO Express. Její tiskový mluvčí Petr Kopáček nám poskytl následující rozhovor.


– Kolik vašich souprav je bezbariérových? Máte pro vozíčkáře speciálně vyhrazený oddíl či vůz?

Bezbariérové jsou všechny naše vlakové jednotky, kterých zatím máme pět. Jde o komfortní a rychlé vlaky vyrobené švýcarskou společností Stadler, které jsou nízkopodlažní, jsou vybaveny výsuvnou nástupní plošinou a jsou celkově snadno průchozí. Mají například speciální nájezdovou rampu a v blízkosti širokých vstupních dveří vozů základní třídy Economy se nachází pět speciálních míst pro kočárky a dvě místa pro ortopedické vozíky. Samozřejmostí jsou moderní toalety bez bariér.

– Na jakých tratích jsou vaše vlaky v provozu?

V listopadu jsme začali jezdit na trase mezi Prahou a Ostravou, zastavujeme také v Pardubicích, Olomouci a Bohumíně. Do 9. prosince jsme měli pilotní provoz se čtyřmi spoji denně (dva ve směru z Prahy a dva ve směru z Ostravy), od nového jízdního řádu jsme počet spojů zdvojnásobili na osm denně a dalších osm se chystáme přidat do konce roku.

– Poskytujete lidem se zdravotním postižením slevu na jízdném?

Máme zákonné slevy. Držitelé průkazu ZTP tedy mají slevu 75 % a s držitelem průkazu ZTP/P může zdarma cestovat jeho průvodce.

– Může si vozíčkář s sebou vzít do vlaku asistenčního psa a nevidomý člověk vodícího psa? A zaplatí za něj jízdné?

V obou případech může a jízdné za ně neplatí.

– Nabízíte cestujícím nějaké služby odlišné od nabídky Českých drah?

Máme úplně jiný koncept než České dráhy. Jde například o donášku občerstvení až na konkrétní místo ve vlaku nebo o pohyblivé ceny, které se mění v závislosti na zájmu cestujících (čím dříve objednáte, tím levněji pojedete, a výhodněji i mimo špičku). Každý pasažér může v naší soupravě využít interní portál plný zábavy a informací (filmy, hudba, hry, chat atd.), může také sledovat aktuální informace o jízdě na LCD obrazovkách rozmístěných ve vlaku (informace o aktuální poloze, rychlosti, počasí, o pamětihodnostech na trase atd.). Do konce roku vydáme první číslo vlastního palubního časopisu. Lidem nabízíme výběr hned ze tří cestovních tříd, včetně luxusní třídy Premium.

– Může si vozíčkář u vás předem objednat bezbariérový vůz u spoje, kde obvykle není řazen v soupravě?

Provozujeme ucelené soupravy, ne klasické vlaky tažené lokomotivami a tvořené vagóny, takže toto řešení by bylo jen obtížně realizovatelné. Ale jak jsem již uvedl, my nemáme problém lidi s hendikepem svézt: všechny naše soupravy jsou pro ně velmi vhodné.

– V cílových stanicích vlaků LEO Express jste pro zákazníky zřídili taxi a autopůjčovny za zvýhodněné ceny. Jsou aspoň nějaké taxíky a automobily k zapůjčení bezbariérové?

Naši smluvní partneři jsou schopni dopravit i hendikepované, ověřili jsme si to v praxi.

– Poskytujete na webových stránkách informační servis pro cestující se zdravotním postižením? Provozujete zákaznickou telefonní linku?

Naše dopravní společnost v Česku začíná, teprve se rozjíždíme, ale v budoucnu určitě chceme zavést speciální informační kanály pamatující i na hendikepované zákazníky.

– Co chystáte na příští rok?

Samozřejmě intenzivně pracujeme na dalších novinkách a službách pro naše cestující. Kromě zvýšení počtu spojů na celkových 16 denně na trase mezi Prahou a Ostravou připravujeme projekty i na dalších místech v Česku, kde bychom chtěli během několika let začít provozovat osobní dopravu: jde například o tratě Praha-Brno, Praha-České Budějovice či Ostrava-Brno.

Pokud jde o novinky v našich vlacích, připravujeme rozšíření nabídky cateringu, mobilní aplikaci rezervačního systému a rozšíření systému návazných služeb pro cestující v našich spojích.

(mp)

Share

4 komentáře

  1. MULBERRY specializes in leather products, created by the well-skilled craftsman from the factory of MULBERRY located in the England, combines with practical applicability,original creativity and the touch of leather

  2. J’étais chez Saks sur le Boxing Day et j’ai trouvé ces ventes sur. Alors j’ai fait ce que je fais habituellement dans ces situations et je me suis demandé, je regrette de ne pas les acheter? Vous connaissez ma réponse! lol Je dois aussi mentionner que je ne fan de la hauteur 120, PAS le 150s parce que la plate-forme épaisse va complètement à l’encontre de ce que je pense est délicat et féminin dans une chaussure. Egalement disponible en Oyster satin de Champagne (150) et en cuir verni (120), le daim de la Chartreuse (150), et de satin noir et daim (120 et 150).

  3. avwlnedskpc
    vwlnedskpc http://www.g96pd435818acz5ndj5l2yhvr9a9425ls.org/
    [url=http://www.g96pd435818acz5ndj5l2yhvr9a9425ls.org/]uvwlnedskpc[/url]

  1. Pingback: hkwoiAMZ

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

*

CAPTCHA


*