07 Na tuto otázku nám odpověděla paní Beth Geno ze společnosti Athlets with Disabilities Network/dále jen ADN/. Umožnila nám tak nahlédnout do zajímavého programu organizace, pro kterou pracuje. Doufáme, že je to první z mnoha dalších reportáží o posouvání hranic lidských možností pro tělesně postižené a o způsobu života hendikepovaných ve Spojených státech.

Jak ADN funguje?  Jaké máte poslání? 

ADN bylo zformováno v roce 2009 kombinací dvou spolků, a sice Athletes with Disabilities Hall of Fame/Síň slávy sportovců  s tělesným postižením- dále jen ADHOF/ a Extremity Events Network /Síť extremních akcí, založená v roce 2007/. Našim cílem je zasazovat se o kvalitnější život lidi s tělesným postižením a nabízet jim možnosti jak se zapojit do sportovních, rekreačních a vzdělávacích aktivit v celém státě. První organizace svého druhu, ADHOF, sdružovala v devadesátých letech zhruba 100 jednotlivců. Jejich příběhy se postupem času staly inspirací pro další generace. ADHOF také vytvořilo program, který používá sport jak katalyzátor pro proměnu života a začlenění se do společnosti. Pořádáme festival extrémních sportů, který zahrnuje nejen soutěže, ale také semináře a výstavy pro lidi s amputacemi a poraněním míchy. Tyto hry a programy pomáhají lidem rozpoznat vlastní výdrž, sílu a cíle, a také jim nabízí možnost setkávat se se stejně postiženými kolegy a navazovat přátelství. Naše asociace každý rok oslovuje tisíce postižených lidí a bohužel je zcela závislá na grantech a osobních darech jedinců nebo firemních sponzorů.02

Extremní sporty pro tělesně postižené, to zní skoro exoticky.

Snažíme se tak upozornit širokou veřejnost na to, že lidé, kteří nemají končetinu nebo mají zranění páteře jsou velmi schopní. A především ve sportu.  Právě extremní sporty dávají možnost postiženým atletům soutěžit doslova protézou vedle protézy o peníze a ceny. Nicméně tato nabídka umožňuje zraněným věnovat se adrenalinovým aktivitám i nadále, těm, kteří extrémní sporty ještě nevyzkoušeli, naopak umožňuje zažít něco výjimečného.

V extremních sportech pořádáte hodně soutěží a mistrovství. Účastní se jich jen občané USA nebo i cizinci? 

Hodně sportovců přijíždí z celých Spojených států. Nicméně jsou tací, kteří to k nám mají ještě dál, protože přijíždějí z Německa, Belgie, Francie, Anglie, Jižní Afriky, Kanady a Mexika. Naše Hry extrémních sportů sloužily jako kvalifikace pro ESPN Super X finále v motokrose a národní mistrovství Světové asociace wakeboardingu.

17Vychováváte budoucí paralympijské sportovce?

Ano, v současné době pořádáme soutěže v jízdě na kajaku a ve vzpírání, což jsou také paralympijské sporty. Jsme na dobré cestě k tomu, že se naše soutěže stanou těmi kvalifikačními pro paralympijské hry.

Proč jste vlastně na začátku organizaci založili? 

Naše organizace ADHOF a Extremity Games byly založeny proto, aby zaplnily prázdné místo v nabídce pro handicapované.  Sloučili jsme se dohromady v jednu silnou organizaci, abychom dokázali víc. V Americe je spousta organizací, které se zaměřují na rekreační sporty, my se však specializujeme na extrémní sporty a motivaci lidí k tomu, aby se stali vrcholovými sportovci.

Získáváte peníze jen od obětavých a upřímných lidí, nebo se také ozývají velké firmy? Jak to máte se zájmem TV a tisku a to co děláte?

Granty a sponsorské peníze jsou hlavním zdrojem našeho financování. Ale samozřejmě nám chodí i osobní dary od obyčejných lidí. Díky našim soutěžím se nám dostalo dost velké pozornosti na mediálním poli, protože každý sportovec má unikátní životní příběh.

Jak to funguje v Americe, když nějaký tělesně postižený potřebuje speciální polohovací postel, umělou končetinu nebo invalidní vozík? Pokryje to pojišťovna nebo se lidé musejí  spoléhat na pomoc druhých?

15V Americe je hlavním zdrojem krytí léčebných výdajů pojištění dotované zaměstnavatelem, což v praxi znamená, že firma  pro kterou pracujete, pomáhá se zaplacením nákladů na léčení, ačkoliv pojištěnec si musí hradit svoje pojištění sám. Pokud někdo nepracuje, je tělesně postižený atd., jsou tu vládní programy, do kterých se může dotyčný zapojit. Samozřejmě se postižení také mohou zkusit spolehnout na štědrost druhých, což se v mnoha případech děje.

Děkujeme za rozhovor

Eva Csölleová a Vítek Formánek