Petr Stiller (vlevo) na cvičebním výjezdu v Aplikačním centru BALUO při Fakultě tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci s kolegy z Ligy.

Sdílíme statusy, informace, knihy, věci… tak proč bychom nemohli sdílet kompenzační pomůcky v našich půjčovnách? Takto se začal ptát náš Petr Stiller, koordinátor půjčovny a asistent soběstačnosti. “Vím, že v běžných půjčovnách bývají pomůcky vhodné tak akorát pro někoho, kdo si zlomí nohu a potřebuje přežít dva týdny. Pro vozíčkáře velký výběr není. Stejné to je v současnosti i na Lize. Půjčují se hlavně motomedy, což je skvělá věc, ale je jich málo. Jsou na ně dlouhé pořadníky. Sdílení pomůcek mezi různými institucemi, které je mají k dispozici, je cesta, jak otevřít nové možnosti všem, kteří třeba chtějí sportovat nebo chtějí jen nějakou pomůcku vyzkoušet, něco nového zažít,” přemýšlí. 

Ve svých úvahách vychází především z informací od spolupracujících institucí. Například při univerzitách v Olomouci i v Brně existují půjčovny skvělých pomůcek pro sport (handbiky, tříkolky, sportovní vozíky pro děti i dospělé), jenže se o nich neví nebo se k běžným uživatelům nedostanou, a pomůcky tak leží ve skladech. Obdobně tu je řada institucí, které speciální výbavu pro hendikepované mají nebo umí pořídit, a zároveň nemají problém ji půjčit. Třeba Kociánka, Paraple, Nadační fond EMIL, sportovní kluby…  Nabízí se tedy propojení všech těchto dostupných pomůcek, vzájemné půjčování, k řešení zbývá jen logistika, doprava, sladění různých podmínek atd. 

Co ho k nápadu inspirovalo? Hlavně to, že si o podobnou službu říkají sami hendikepovaní nebo pečující. “Potkávám se s rodinami, ve kterých jsou hendikepované děti, a vím, že žádat o nákup nějaké takové nadstandardní pomůcky je dost náročné. Navíc ne každý má pro skladování handbiku prostor – proč si ho tedy třeba na víkend jen nepůjčit?”  Zároveň však bývá těžké dopídit se toho, kde pomůcky k zapůjčení jsou. A když už jsou, nebývá odvaha. “I s tím umím pomoct, mám vyzkoušeno téměř všechno, co je pro aktivního vozíčkáře na trhu,” dodal Petr.

O svém nápadu uvažuje z mnoha úhlů pohledu. Je potřeba vyřešit servis, provozní náklady odpovědné osoby, nákup či jednání s výrobci kompenzačních pomůcek…. “Zároveň se snažím i do našich zásob získat nové pomůcky – třeba během několika dní bude k dispozici ležící trojkolka pro dospělé. Její výrobce, pan  Ladislav Štercl, nám ji přenechá zcela zadarmo. V jednání jsou i nějaké handbiky a další výbava. Vše je sice v začátcích, ale věřím, že se to povede. Získal jsem pro tuto myšlenku už několik organizací i nadšenců. A to mi dodává sílu nápad s Ligou jako garantem opravdu uskutečnit,” těší se na další práci Petr.

 

Takovým velkým začátkem je i půjčování upraveného auta pro vozíčkáře. To už stojí před Ligou a těší se, až se nastaví parametry půjčování. K dispozici tak bude všem, kdo si chce buď vyzkoušet ruční řízení s automatickou převodovkou, kdo se to chce naučit a nebo komu z jakéhokoliv důvodu vypadne auto jeho vlastní. Je to model Škoda Octavia a září novotou. Tak snad bude podobně zářit v budoucnu i půjčovna pod vedením nápadů plného Petra Stillera. Ať se daří!

 

Aneta Vidurová

 

[box type=”info” ]Pokud máte k vizi sdílené a moderní půjčovny co říct, chcete spolupracovat, chcete nějakou konkrétní pomůcku nebo jen poskytnout zpětnou vazbu, obraťte se prosím přímo na Petra Stillera na e-mailu petr.stiller@ligavozic.cz[/box]