Vybíráte nový vozík nebo uvažujete o bezbariérovém bydlení? Nejste na to sami. Náš asistent vás v tom nenechá.

Určitě znáte taková ta přísloví, která se používají ve chvíli, kdy člověk neví, jak dál. „Teď je každá rada drahá,“ nebo „Babo raď.“ My na Lize můžeme druhé rčení směle pozměnit na: „Peťo, raď.“ Petr Stiller, mladý muž na vozíku, totiž startuje zcela novou službu asistenta soběstačnosti. 

„Věřím, že dokážu klientům pomoct, protože spoustu problémů, které mají, jsem řešil také.“ Předávání zkušeností, to je alfa a omega peer programů, ze kterých vlastně koncept asistenta soběstačnosti vychází. První peer programy vznikly ve Spojených státech.  Původně byl využíván pro vyškolení neformálních vůdců basketbalových mužstev, které bylo potřeba ukáznit. Postupem času se však tyto programy začaly využívat i v různých sociálních skupinách, vozíčkáře nevyjímaje. Největší tradici mají peer programy pro hendikepované v Nizozemí a ve skandinávských zemích. Mnozí z vás si možná vzpomenou na norský film Kurz negativního myšlení, který o jedné takové svépomocné skupině vypráví.

„Nepocházím z Brna, ale už několik let tu žiji. Velké město znamená pro vozíčkáře větší možnosti,“ vysvětluje Petr. „Svojí prací bych chtěl přispět k otevírání těchto možností všem,“ pokračuje asistent soběstačnosti v ligových barvách. Český překlad slova peer lze vyjádřit slovy někdo, s kým se cílová skupina může ztotožnit. A to Petr splňuje velmi dobře. Je totiž aktivní, cílevědomý a z toho, že je na vozíku, si nic nedělá. Právě naopak. Hraje rugby, závodně plave, jezdí na handbiku. Sportovec každým coulem navíc i krásně fotí.

Stačí krátký rozhovor, abyste zjistili, že Petr je schopný a ochotný podat pomocnou ruku. Pokud už teď víte, že byste se s Petrem rádi potkali, stačí zavolat na číslo 777 010 331. Tam už vás na Petra nasměrují.

A vězte, že nebudete litovat. Mnohdy se totiž zbytečně bojíme udělat nějakou věc prostě jen proto, že se na to cítíme sami. Tak se nebojte, sami rozhodně nejste. 

(lb)