Když se nám v pracovním kalendáři objevila událost “Liga spolu”, nic kromě data jsme o ní nevěděli. Akce tedy naplňovala všechny atributy překvapení. S blížícím se nedělí 17. února, inkriminovaným datem, se přece jen začaly podrobnosti lehce odkrývat.

Pojedeme do Prahy, takže to bude nefalšovaný výlet. Pojedeme vlakem, takže to bude možná i dobrodružství.

Do hlavního města jsme však nejeli obdivovat opravený orloj ani se projít po Karlově mostě. Naše kroky vedly do Klubu Lávka na představení Čtyři dohody. V tomto divadelním kusu exceluje Jaroslav Dušek. Nezaměnitelným stylem provádí diváky dílem Dona Miguela Ruize. Klub Lávka, prostor svojí atmosférou podobný našemu divadlu Barka, se začal plnit zaměstnanci, partnery a individuálními dárci, kterým velmi děkujeme za podporu a zakoupení benefičních vstupenek. Výtěžek akce totiž poputuje na projekt Klíč – vytvoření tréninkového bytu Ligy vozíčkářů. Pomalu jsme si tedy začali rozbalovat dárek, který je předzvěstí blížícího se třicátého výročí Ligy vozíčkářů. A že to byl dárek vpravdě velkolepý.

Dlouho dopředu vyprodaná představení, přes 150 000 diváků, 9 let na scéně, nadšené recenze. To vše hovořilo pro to, že nás čeká skvělý zážitek. Prvky scénického divadla, minimalistický hudební doprovod, minimum rekvizit. Vlastně jenom jedny štafle lemovaly naši cestu Čtyřmi dohodami. Přesto však člověk neodtrhnul oči z pódia. Někdy se od srdce zasmál, jindy mu běhal mráz po zádech z pravdivosti právě vyřčeného.

Nemá myslím úplně smysl popisovat tady jednotlivé moudrosti starých Toltéků. Lze jen výrazně doporučit návštěvu představení. A nám, co jsme na představení už byli, chci popřát, aby zážitek z něj nevybledl pod nánosy každodennosti. Naopak, aby v nás zarezonoval vždy, když to budeme ve svém životě potřebovat.

Ladislava Blažková

P.S. Hned na zpáteční cestě jsme zkušenosti nabyté z představení mohli použít v praxi. Nevytvořili jsme si totiž domněnku, že cestování s naším národním dopravcem bude bezproblémové. A tak nás prostě zkrátka nepřekvapilo, že vozíčkáře vykládali příslušníci drážního hasičského sboru.