Že pohyb ve vodě má blahodárné účinky, není třeba nikomu zvlášť vysvětlovat. O to méně lidem s postižením, kterým tato aktivita přináší navíc velmi osvobozující pocit. Zmírňuje se gravitace, tíha nehybných končetin, uvolňují se svaly… Krok ke svobodnému pohybu se někdy zkrátka lépe dělá ve vodě. Liga vozíčkářů víc než rok spolupracuje s Wellness Kuřim, které poskytuje bezplatně poukázky na vstup našim klientům i zaměstnancům. Odpočinout si v bazénu, v sauně, ve fitness nebo relaxačním centru můžou lidé s hendikepem i asistenti. Potřebují a ocení to bezpochyby obě skupiny.

„Ve vodě spíše cvičím, než plavu, voda mi celkově dělá velmi dobře na klouby a záda. Když celý den sedím na vozíku, je to příjemná změna,“ popisuje Simona Kaldecová, vozíčkářka z Kuřimi, která má svalové onemocnění. Ve Wellness Kuřim ji doprovází manžel, paní Simona potřebuje totiž neustálou pomoc asistenta. V areálu komplexu se však pohybuje bez překážek, celé wellness je bezbariérové.

„Před budovou jsou místa pro vozíčkáře a nájezdová rampa do budovy, u recepce je plošina, díky které se dostanu do šaten, kde jsou i kabinky pro vozíčkáře. Náramkem otevírám branku k bazénu, kde je spouštěcí židlička do vody, vedle bazénu se nachází i bezbariérové WC se sprchou. K rekreačnímu bazénu o patro níž se dostanu výtahem, který také funguje na náramek. Přímo do spodního bazénu zatím není dobrý přístup, ale nikdy jsem neměla problém s plavčíkem a doprovodem se do bazénu dostat, nyní se vyřizuje aqua vozík, který by měl i tento problém výhledově vyřešit.“

V tomto akvaparku a wellness centru se zkrátka na vozíčkáře myslí. A taky na jiné skupiny lidí. Dokládá to i rozhovor s Janem Sojkou, manažerem Wellness Kuřim.

  • Už v roce 2011 jsme si všimli, že je Wellness Kuřim bezbariérové, upozorňovali jsme na to naše klienty v časopise Vozíčkář. Máte mezi návštěvníky i nějaké lidi s pohybovým postižením?

Ano, máme, ty pravidelné i ty občasné návštěvníky. Minimálně jednou týdně k nám nějaký vozíčkář zavítá. 

  • Dělali jste od té doby ještě nějaké úpravy bezbariérového přístupu a dispozic uvnitř budovy?

Rekonstrukce a rozšíření wellness centra před deseti lety již pamatovalo na vozíčkáře. Náš areál je plnohodnotně přístupný vozíčkářům, jak bazén, tak i fitness centrum. Od parkování, přes vstup, výtahy až po spouštění do vody či WC a sprchování. Takže jsme pak již jen ladili provozní detaily tak, aby se u nás vozíčkáři cítili naprosto v pohodě.

  • Jaké jsou podmínky pro vozíčkáře? Musí se hlásit dopředu? Jaké je pro ně vstupné? Máte pro ně nějaká doporučení, která jim usnadní návštěvu Wellness Kuřim?

Hlásit předem není potřeba, vstup pro ZTP je zlevněn, v případě ZTP/P je pak jejich doprovod u nás zcela zdarma. Doporučením pro vaši návštěvu snad bude „tajný“ tip na čas, kdy je u nás menší návštěvnost – jedná se o všední páteční odpoledne. Svou návštěvu si tak užijete poměrně v poklidu a bez větších návalů veřejnosti či sportovců z plaveckých klubů.

  • Velmi významně podporujete Ligu vozíčkářů. Dáváte k dispozici volné vstupenky pro klienty, osobní asistenty i zaměstnance, za což moc děkujeme. Jaké pro to máte důvody?

Ač naše firma netvoří výrazný zisk, uvědomujeme si všichni, že je nutné podporovat všechny návštěvníky, jejichž životní situace je náročná, komplikovaná a mnohdy i velmi svízelná. Proto pomáháme nejen hendikepovaným, ale i dalším skupinám jako jsou dětské domovy, senioři, pěstounské rodiny, koledníci z oblastních charit a mnoho dalších.

  • Chtěl byste něco vzkázat či popřát do nového roku lidem, kteří třeba běžně do bazénu či sauny kvůli fyzickému postižení nechodí?

Přál bych všem, aby měli dost sil bojovat se svým vlastním osudem a i přes někdy velmi náročné  překážky nacházeli radost a vnitřní klid v bytí tady na zemi.

 

Děkujeme za skvělou spolupráci, za hodiny strávených relaxem, odpočinkem i léčebným pohybem pro zdravá záda našich asistentů. Pokud vás zajímá, jak pestrá je nabídka služeb a jak se může vyplatit vyjet si za vodou, pohybem i odpočinkem kousek za Brno, navštivte webové stránky Wellness Kuřim.

(ata)

foto: Wellness Kuřim – facebook