Problematika ztráty průkazu a odmítnutí sKarty

26.2.2013

V praxi bohužel může dojít k situaci, že osoba se zdravotním postižením ztratí průkaz mimořádných výhod (TP, ZTP či ZTP/P), který byl ještě platný, ale vydaný podle legislativy účinné do 31.12.2011.

Právní předpisy účinné od 1. ledna 2012 neumožňují prodloužení platnosti průkazu mimořádných výhod, kterým skončila platnost, nebo vydání průkazu mimořádných výhod jako náhrady za průkaz mimořádných výhod, který byl ztracen, poškozen nebo odcizen. Což v praxi znamená, že by osoby, které průkaz ztratily, musely několik měsíců čekat, než bude nově posouzen jejich nárok na průkaz dle nových pravidel.

Vzhledem k této problematické situaci doporučila ministryně práce a sociálních věcí Ing. Ludmila Müllerová, aby Úřady práce využily pro tyto případy vyhlášku č. 424/2011 Sb., podle které se vydávají tzv. dočasné průkazy osob se zdravotním postižením.  Tzn. že osobě, která „starý“ průkaz ztratila by měl ÚP vydat průkaz dočasný, aby mohla i nadále využívat výhody k němu se vztahující.

Zároveň jsou v současné době v procesu přípravy novely právních předpisů upravujících sKartu, které zakotví povinnost převzít sKartu, umožní výplatu dávek poštovními poukázkami a blíže upraví oblast ochrany osobních údajů. Předpokládá se, že k účinnosti těchto novel dojde v polovině roku 2013. S ohledem na tyto skutečnosti lze v současnosti (tedy do doby než dojde k výše uvedeným legislativním změnám) vydat dočasný průkaz OZP také lidem, kteří odmítají převzít sKartu.

Lucie Marková

Případné dotazy k tomuto článku prosím vkládejte do formuláře Poradny pro život s postižením v odkazu ZDE: www.ligavozic.cz/poradna. Na dotazy vložené formou komentářů pod článkem pracovníci poradny nemohou odpovídat. Děkujeme za pochopení.

Share

One comment

  1. Quand il s’agit de chaussures ou de sacs à main, femme passent beaucoup de temps à penser quoi acheter et où on aura un look parfait pour elle. En outre, la femme veut que le sac à main et chaussures doivent se compléter les uns les autres aussi. Ainsi, pour surmonter toutes ces choses, la meilleure chose est d’acheter vos accessoires en ligne où vous aurez beaucoup d’options composées avec de multiples couleurs, tailles, modèles et de styles.

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

*

CAPTCHA


*