V rubrice Asistentem soběstačnosti bych rád představil příběhy lidí, se kterými se při práci setkávám. Mají za sebou zajímavou cestu za samostatným životem, museli zdolat nejednu překážku, postavit se nejedné výzvě. Takoví lidé inspirují mě i mé klienty. Proto má i v Kaleidoskopu jejich životní zkušenost vyhrazené místo. Prvním z nich je moje kolegyně a zároveň sportovec tělem i duší, plavkyně a naše báječná recepční Soňa Augustýnová. Seznamte se: 

„Když mi bylo 21, neobešla jsem se ve vodě bez rukávků a doma nevěděli, jak mě samostatnou plavání naučit. V té době se mi však jeden můj kamarád ze střední jen tak mimochodem zmínil, že míří na plavecký trénink. Zeptala jsem se ho, jestli mohu taky. Souhlasil. A další trénink už jsem byla ve vodě, i když se strachem a především s respektem. Teď už je to přesně osm let, co 2x – 3x týdně plavu s plaveckým klubem SK Kontakt Brno.

Plavání pro mě znamená svobodu pohybu. Žádné kompenzační pomůcky, prostě jen já a voda. Když vlezu do bazénu, mám v tu chvíli ke „zdravým plavcům“ z vedlejší dráhy mnohem blíž a nikoho ani nenapadne, že mám vozík až do momentu, kdy mi trenér pomáhá z vody. Plavání mě baví a naplňuje. Vyčistím si hlavu, zlepším fyzickou kondici a při technickém cvičení uvolním a protáhnu celé tělo. Při tréninku nemyslím na nic jiného, než na správnou techniku a svůj výkon. Tedy kolik metrů se mi podařilo za hodinu uplavat a jak rychle. 

Při závodech často cítím nervozitu, ale jsou tam skvělí kamarádi a trenéři, kteří mě umí zklidnit a podpořit. Začátky byly těžké a zdlouhavé, obzvlášť pro mě jako pro člověka, co chce vše umět nejlépe hned. Ale vyplatilo se. ☺

Soňa (v popředí) se nebojí žádných sportovních výzev. Neboj se taky. Není čeho 🙂

Za tu dobu už mám za sebou mnoho závodů a z nich i pár úspěšných: Mezinárodní hry handicapované mládeže 100 m prsa – 2. místo, Strahov Cup Praha 200 m volný způsob – 1. místo, Hungarien Open 50 m znak – 1. místo a 100 m prsa – 2. místo, MČR 50 m znak – 2. místo, MČR 100 m volný způsob – 3. místo, Velká cena Bratislavy 75 m polohový závod – 2. místo, MČR 100 m prsa – 3. místo.

Plavání je zprvu především o překonání strachu a také o poznání, jak se naše tělo vůbec ve vodě chová. V začátcích plní hlavně rehabilitační účel, ale pokud trenéři i sám plavec v sobě cítí potenciál a chce své plavání posunout až na závodní úroveň, Kontakt mu nabízí plnou podporu. Tak jako mně a mým dalším kamarádům, z nichž některým se podařilo dostat se i na paralympiádu. 

Není to ale jen o plavání, ale také o vzájemném pochopení a to nejdůležitější – o přátelství. Přátelství, které může trvat navždy. Plavat může každý s jakýmkoliv handicapem, stačí jen mít rád vodu a překonat strach.“

Petr Stiller, asistent soběstačnosti

Chcete také v sobě objevit bojovníka a rozjasnit svůj život nějakým tím dobrodužstvím? Neváhejte mě kontaktovat. 

petr.stiller@ligavozic.cz, 

tel.: 605 262 506