IMG_0015

Pan Carbol, spoluautor besedy – vlevo.

Stopy DNA pomáhají kriminalistům odhalit pachatele trestného činu. Co když by takové DNA měly i invalidní vozíky? Vypátrat odcizené pomůcky by pak nemuselo být tak složité… Taková technologie by mohla být prospěšná i v nedávném případu, kdy zloděj ukradl sportovní vozík handicapovaného florbalisty z Janských Lázní. Účast na ostravském turnaji pro něj nebyla zrovna veselá, vozík mu byl odcizen z krytého přívěsu. Pachatel byl naštěstí dopaden a vozík se vrátil zpět na palubovku sportovišť, ale kdo ví, kdy se může podobná nepříjemná situace opakovat…

V tomto případě není třeba čekat na dobu, kdy se potřebné technologie dostanou ze scénářů sci-fi žánru do reality. Taková doba totiž nastala. Ostravští městští policisté ve spolupráci s tamější pobočkou Národní rady osob se zdravotním postižením přišli s nápadem použít technologii označování předmětů syntetickou DNA i na invalidní vozíky. Dosud se využívala hlavně pro označení jízdních kol, proč ale okruh dopadu nerozšířit?

Na konci února představili spolupracovníci projektu v CSS Hrabyně označování předmětů pomocí syntetické DNA tamějším vozíčkářům. Pro čtenáře portálu vozickar.cz přiblížil atmosféru besedy i tuto technologii Pavel Carbol, který už takto označený vozík má.

IMG_0012V Hrabyni jsme hovořili o ochraně kompenzačních pomůcek Forenzním identifikačním značením pomoci Syntetické DNA. Toto značení začali provádět strážnici oddělení prevence Městské policie Ostrava a také Národní rada osob se zdravotním postižením. Já osobně už tuto technologii používám. V srpnu 2014 jsem kontaktoval NRZP, resp. vedoucí regionální pobočky, paní Mgr. Zuzanu Kašpárkovou. Chtěl jsem se dozvědět, jak by bylo možné můj vozík označit a chránit. Pak už šlo vše rychle. V srpnu mé dva invalidní vozíky – jak elektrický, tak i mechanický, strážníci označili a zaregistrovali v národním registru REFIZ,“ popisuje Pavel Carbol.

Aktivní vozíčkář neváhal a do projektu se sám zapojil. Své zkušenosti předává dál. „Zúčastnil jsem se semináře, kde jsem o všem hovořil, ale napadlo, mě, že by bylo dobré o této technologii informovat i další vozíčkáře,“ uvedl.

nálepkaOd nápadu nebylo daleko k besedě, kterou uspořádal s dalšími spolupracovníky v CSS Hrabyni v únoru tohoto roku. „Chtěl jsem ostatní seznámit s projektem a ukázat jim, že přeci jen existuje aspoň něco, co by nám pomohlo naše pomůcky ochránit před nenechavci a zloději. Ti se v dnešní době neštítí vozíčkáře napadnout, v lepším případě jen okrást anebo v horším případě ukrást invalidní vozík nebo jinou kompenzační pomůcku. No a právě značení pomůcek syntetickou DNA by mohlo napomoci snížit toto riziko. Jedná o pouhým okem neviditelné značení, které má svůj jedinečný kód, něco jako lidské DNA, a jde rozpoznat jen pod nasvícením speciální UV lampou. Navíc má označená pomůcka svou nálepku, která by už měla pomoci odradit pachatele od úmyslu pomůcku odcizit nebo jakýmkoliv způsobem zneužít, prodat apod.“

IMG_0002Beseda se zástupci Městské policie Ostrava a NRZP měla úspěch, hned po ní sedm vozíčkářů projevilo zájem tuto technologii bezplatně využít a své vozíky nechat označit. V budoucnu by mělo být možné tuto technologii využít ve spolupráci se strážníky přímo v CSS Hrabyně. „Pro mnohé by to byla dobrá i osvětová služba. Někteří lidé si myslí, že jim nikdo vozík „zpod zadnice“ ukrást nemůže. Je to ale mylná představa, člověk nikdy neví, do jaké situace se může dostat,“ dodává Pavel Carbol.

Jeho slova dokládá i poslední případ z Brna, kdy strážníci pomohli převést vozík, který zůstal po poruše nestřežený na veřejném prostranství.

(ata)

[box type=”note” align=”alignleft” width=”400″ ]Zajímá vás taková technologie? Využili byste této možnosti, pokud by vám tuto možnost nabídli i v místě vašeho bydliště? Bojíte se o své kompenzační pomůcky? Děkujeme za váš názor![/box]