cold_drinkLéto, horko, potřeba se trochu zchladit. Ne každý totiž zvládá vlny veder – člověk se moc potí, těžko se dýchá a cokoliv dělat je v mnoha případech nemožné. Člověk je unavený, vyčerpaný.

Lidé na invalidním vozíku to pociťují často mnohem víc, trpí mnohem častěji problémy s termoregulací.

Většina lidí ihned sáhne pro ochlazení po studeném nápoji, nejlépe ještě s ledem. Ale… !

Lidské tělo (vlastně každý živý organizmus) musí mít svoji stálou teplotu, takovou, která je pro jeho správné fungování ideální a nezbytně nutná. Tu správnou teplotu našeho těla se snaží udržet naše srdce. Pokud je mu horko, vyvolá pocení. Pokud se tělo naopak potřebuje zahřát, srdce se rozbuší, popožene krev, aby se zvýšila její teplota, a teplá krev poté prohřeje celé tělo.

Srdce je ale velice citlivé a příliš namáhané i tak – často nepřiměřená fyzická zátěž, stres, emocionální vypětí, to vše tělo zahřívá a srdce má co dělat, aby teplotu těla snížilo, vyrovnalo na tu správnou teplotu.

Studené nápoje našemu tělu k jeho ochlazení nepomůžou, spíš naopak. Když přijde do žaludku studený, ledový, nápoj, je to pro organizmus šok. Aby se s tím nějak vyrovnal, musí studený nápoj zahřát. Jak? Jako vždy – srdce začne rychleji bít, aby zahřálo krev. A tak paradoxně dochází k tomu, že po studeném nápoji se naše tělo zahřívá, stoupá jeho teplota, srdce nám bije na poplach – místo pomoci spíš naopak.

Takže pitím studených nápojů a nápojům s ledem hodně zatěžujeme své srdce.

Podívejte se na lidi žijící v horkých oblastech (např. Saudská Arábie) – pijí vlažný čaj, nikdy ne studené nápoje. Stejně jako lidé žijící v Číně, kteří dbají na udržení rovnováhy jin a jang v lidském těle. A jedině při zachování rovnováhy těchto dvou základních složek naší čchi (životní energie) může být tělo zdravé, může být zachován život.

Věra Schmidová