Roman Suda: Kdo fandí sportu, měl by podpořit naše reprezentanty

5.3.2014

sochi1Zimní paralympiáda v Soči je za dveřmi. A jedna věc je jasná: nejsledovanějším sportem u nás bude sledge hokej, protože Češi už v něm patří ke světové špičce. Pokud vybojují medaili, je docela možné, že se tělesně postižení „souputníci“ Jaromíra Jágra dostanou i na titulní stránku deníku Sport… Na podobné spekulace je však ve chvíli, kdy čtete tyhle řádky, ještě brzy. Většina výpravy odlétá do Ruska 2. března a povede ji Roman Suda, s nímž jsme pořídili na konci ledna následující rozhovor.

Jak početná je česká paralympijská mise? Kolik je v ní sportovců a s jakým zdravotním postižením?

Naše výprava bude mít kolem 40 osob, mezi nimi přibližně 18 sportovců – nominace ještě není uzavřena. Vesměs jde o amatérské sportovce, většina z nich má tělesné postižení, osm je na vozíku. Dále se v Soči představí jeden sportovec se zrakovým postižením společně se svým trasérem a jeden se spastickým postižením. Stojí za zmínku, že oficiální oblečení výpravy je shodné s kolekcí olympijské výpravy, stejně jako u letních her v Londýně.

czechteam_paralympic

V jakých sportech máme zastoupení? A ve kterých máme medailové ambice?

V alpském lyžování máme čtyři závodníky. Mezi vozíčkáři si nominaci již v minulém roce svými výsledky zajistili sjezdař Oldřich Jelínek i tělesně postižený sjezdař Stanislav Loska, který se chystá už na šestou paralympiádu. Novou paralympijskou disciplínou je snowboardcross, ve kterém startuje Tomáš Vaverka z Prahy. Na hry v Soči se také kvalifikoval sledge hokejový tým, který je složen ze 14 hráčů.

Pokud jde o medaile, na prognózu si netroufám. Všem našim sportovcům přeji co nejlepší umístění. Už jen fakt, že se kvalifikovali na tuto vrcholnou akci, je obrovským úspěchem vzhledem k rostoucí konkurenci v paralympijských sportech obecně.

 

Kdo ponese českou vlajku na slavnostním zahájení?

O tom bude přípravný štáb teprve jednat.

 

Kde budou paralympionici ubytováni? Na stejném místě jako zdraví sportovci? A je dějiště her zcela bezbariérové?

Hokejový tým bude bydlet se svým podpůrným týmem a částí vedení v paralympijské vesnici v Soči, tedy na pobřeží Černého moře. Lyžaři s týmem a ostatními členy vedení výpravy budou ubytováni v horské paralympijské vesnici poblíž jejich sportovišť.

Vesnice pro ubytování paralympioniků jsou vždy zcela identické s těmi pro olympijské hry. Bezbariérovost je v nich zajištěna tak, aby dostatečně pokryla potřeby sportovců. Věřím, že stejně tak tomu bude i při zimní paralympiádě v Soči.

 

1051Kdybyste měl uvést hlavní důvody, proč by se Češi měli zajímat o zimní paralympiádu, které by to byly?

Kdo fandí sportu, neměl by si tuto vrcholnou akci nechat uniknout, protože k vidění budou špičkové sportovní výkony. Češi by paralympiádu v Soči měli sledovat i proto, aby podpořili reprezentanty své země.

 

Generálním partnerem Českého paralympijského výboru je Česká televize. Jakým způsobem bude o paralympiádě informovat? Uvidíme i zahájení a zakončení her?

Na stanici ČT sport budou hlavně sestřihy závodů a zápasů našich reprezentantů a rozhovory přímo z místa. V Soči totiž bude komentátor Jakub Bažant s kameramanem ČT. V přímém přenosu budou vysílány zápasy českého sledge hokejového týmu. A máme potvrzeno, že bude odvysíláno i slavnostní zahájení.

 

Zimní paralympijské hry v Soči

Uskuteční se od 7. do 16. března. Na programu jsou tyto sporty: alpské lyžování, biatlon, curling, severské lyžování a sledge hokej. Tahákem je sledge hokejový turnaj: pořadatelé očekávají vysokou návštěvnost už na zápasech v základních skupinách. Oficiální webové stránky v angličtině, zahrnující i přehledný časový harmonogram, mají adresu http://www.sochi2014.com/en/paralympic. Bude na nich dostupné i přímé vysílání z paralympiády. Přes 300 hodin přímých přenosů také zajistí Mezinárodní paralympijský výbor (IPC) na svém portálu www.paralympic.org

Sledge hokejový turnaj má v televizi dominovat a zápasy českého týmu prý bude komentovat Robert Záruba…

Přesně tak, to je novinka České televize, která paralympijský turnaj nabídne se stejným servisem, na jaký jsme zvyklí třeba z extraligy. Zápasy našeho týmu tedy budou vysílány živě včetně studia, komentáře hokejových expertů, elektronické tužky a dalších prvků. A podle všeho by je měl komentovat Robert Záruba.

 

Bude zajištěno online zpravodajství přímo z dějiště paralympiády?

Ano, v Soči bude reportér David Soeldner s fotografem Martinem Malým. Veškeré informace o našich sportovcích bychom měli mít opravdu rychle. Budou zveřejňovány na webu Českého paralympijského
výboru.

Miloš Pelikán

 

Ohlédnutí za Vancouverem

Česká výprava se v roce 2010 vracela z paralympiády s jednou bronzovou medailí. Postarala se o ni lyžařka Anna Kulíšková společně s trasérkou Michaelou Hubačovou, a to v Super G v kategorii sportovců se zrakovým postižením. Sledge hokejový tým skončil na velmi dobrém čtvrtém místě.

 

Sledge hokejový turnaj

Začne ve dvou základních skupinách. Češi mají za soupeře Kanaďany, současné mistry světa, Nory a Švédy. Druhou skupinu tvoří týmy Ruska, Itálie, USA a Jižní Koreje. Do vyřazovacích bojů postoupí nejlepší dva týmy ze skupiny. Semifinále, boj o bronz i finále jsou na programu v sobotu 15. března.

 

 

Share

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

*

CAPTCHA


*