Lukáš Hejlík o jídle, Brněnském pikniku i o Lize vozíčkářů

17.6.2018

Brněnský piknik pod taktovkou Rádia Petrov spojil mnoho příjemného – setkání, dobré jídlo, rodinnou pohodu a pomoc. A také podporu herce a foodblogera Lukáše Hejlíka, který prostřednictvím portálu Darujme.cz vyzývá své příznivce a přátele, aby pomohli našemu Centru denních služeb. Přečtěte si rozhovor, který vyšel v „piknikových novinách“ a pomozte společně s ním. 

Fotografie z akce i výsledek celé benefice najdete již brzy na našem facebooku, případně i v dalším srpnovém Kaleidoskopu.

 

Na svém kontě máte kromě nezapomenutelných divadelních a televizních rolí řadu úspěšných projektů, mezi nejpopulárnější patří asi Vaše Gastromapa. Jak jste se k jídlu vlastně dostal?

Na cestách s divadlem, mým LiStOVáNím.  Tomu se velmi daří a ročně nás vyžene po celé republice, až do více než 200 měst. Díky tomu cestuju a mám možnost ochutnávat a porovnávat. A to vlastně na Gastromapě dělám. A pak se raduju z konceptů, kterým se v naší zemi daří a snažím se o tom mluvit dál.

A vaše samotné vaření a tedy i Gastrokoroužek?

Jo, docela srandovně. Je to víc, než pět let, kdy jsem měl narozeniny, pozval jsem k sobě pár kamarádů, s tím, že každý měl za úkol (jsem drzý) něco připravit pro ty druhé. A všechny to strašně bavilo. A tak seance pokračovaly a zlepšovaly se, stejně jako ta sestava. Dnes jsou v něm skvělí foodblogeři i známí profíci, ale nadšení zůstalo.  

Právě jste dokončili tour s kuchařkou Gastrokoužku. Můžete nám ji představit? Čím se liší od běžných kuchařek?

Tak hlavně je vtipná! Kromě 80 receptů, které se dají uvařit a sníst obsahuje i dost toho kolem, co to znamená, když se setkávají přátelé. Od naší konverzace (přes messenger chat), která je v knize vytažená podle skutečné události a je opravdu vtipná, až po atmosféry, které nastávaly při těch našich dýchánkách. A ty byly pestré. Trvalo to rok a půl, jsou tam všechna roční období, Velikonoce, dušičky,  hory, léto a koupání, výlet vlakem nebo vaření na téma školní jídelna. Je to fakt pěkný a vtipný! A tudíž úplně nový a originální.

Kromě vaření věnujete hodně času i svému dalšímu projektu LiStOVáNí. Co pro vás znamená?

Všechno, dělám to 15 let, zaměstnávám v tom celou rodinu a spoustu kamarádů. Lidi na to chodí, baví je to, vrací se. Tudíž to baví i nás. 

Brněnský piknik se konal 17. června, kdy se také slaví Den otců. Jaký jste otec?

Hrdý, ale taky už trochu cynický. Mám o tom skvělé představení, se kterým jsem už projel celou republiku: Co by můj syn měl vědět o světě! Je to k slzám, od smíchu i dojetí. Ale nejlepší by bylo, kdybych o tom nemluvil po divadlech, kavárnách a knihovnách, ale byl doma, v tom si mám rozhodně co vyčítat. 

Jaké jsou Vaše nejbližší plány?

Jako každé léto! Věnovat se dětem a manželce. Být na chalupě. Víc spát. Číst. A nevymýšlet nové projekty! 

Vím, že jste vytížený člověk, přesto jste si našel čas a zaštítil sbírku Ligy vozíčkářů pro Centrum denních služeb, která aktuálně probíhá i na darujme.cz. Máte nějaký vzkaz pro všechny, kdo by chtěli přispět?

Moc vám za to děkuju. Umíte si představit život na vozíčku? Já ne tak docela. Jak náročný musí být jejich den. A tak jsem se rozhodl, jako někdo, kdo pořád lítá a šílí, se právě vozíčkářům pomoct.  Mají to fakt složité a uprostřed vší té pomoci, a to my jako Češi umíme a na to jsem hrdý, mají docela těžkou „výchozí“ pozici. Ale podívejte kolika lidí se to týká! A jsou tu kolem s námi, všude kolem nás. Mě to prostě dává logiku a budu rád, když pomůžete i vy. 

 

Share

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

*

CAPTCHA


*