Které peníze přijdou nejvíc vhod?

1.5.2018

Každá pomoc je skvělá. O tom žádná. Dobrovolníci, dary, bezplatné služby či výhody pro zaměstnance neziskovek… to vše jsou položky, které přináší úlevu v každodenní lopotě stovek organizací. Všem donátorům velké díky.

Jsou však dary, které dokáží nejen potěšit, ale také hodit záchranný kruh. Nejsou ale vidět (jako například nová lednička), nejsou komunitní  (jako den práce firemního dobrovolnického týmu), nevyplývají z logiky věci (jako sleva na odběr zboží pro klienty či zaměstnance). Mluvíme o penězích na mzdy. 

Státní systém rozdělování dotací má tři zcela zásadní díry. Leden, únor a březen. Každý, kdo okusil práci v neziskovém sektoru, ví, že nikdy není dopředu jasné, kdo a kolik peněz na dotyčný projekt dostane. Mění se pravidla, mění se situace neziskovek, mění se podzimní žádosti i priority klientů i úředníků… Když to v některé roky vyjde dost na knap, berou si neziskovky půjčky, které pak složitě splácí, mnozí zaměstnanci na výplatu čekají, ba co víc, někdy i pracovníci neziskovce sami peníze půjčují, aby kolegové mohli získat aspoň část pravidelné mzdy. 

Pro vás, naše milé partnery a firmy, to jsou asi nepředstavitelné situace. Jistě, je možné se na to připravit a vytvářet rezervy, jenže v některých letech padnou i ony. Navíc, dotační peníze je potřeba vyčerpat, stejně jako podíl ve spolufinancování projektu, takže nevázaných finančních prostředků není nikdy dost. Někdy to prostě nevychází a lidé se v lednu propouštějí. Když se vše v dobré obrátí a peníze opět v dubnu na stůl přitečou, podepisují lidé nové smlouvy. Pokud o to tedy ještě stojí. 

Jediná záchrana na tento děravý systém je právě záplata finančního daru na mzdy zaměstnance. Tak se stalo na Lize třeba letos, kdy firma VECOM, která vyrábí schodišťové plošiny či výtahy pro hendikepované, věnovala peníze na zaplacení tříměsíční mzdy vedoucího projektu Bariéry. Bez ní bychom museli na tři měsíce tuto službu zastavit. Lidé, kteří se ocitli ze dne na den na vozíku nebo řeší jinou ztrátu mobility, by přišli o bezplatné konzultace odstranění bariér v jejich domácnostech. Dojednané spolupráce by se musely přerušit, dlouhodobější projekty zastavit. A znovu dát do pohybu tak velký vlak, to stojí tolik energie…

„Poradenství v oblasti bariér Ligy vozíčkářů podporujeme právě proto, že mi přijde smysluplný. Pokud vám radí někdo, kdo není motivován vlastním prospěchem, ale odhodláním pomoci, tak mi to smysl opravdu dává,“ řekl ke spolupráci Jiří Vybíral, jednatel společnosti.

 „A proč podporujeme Ligu vozíčkářů? VECOM podporuje Ligu, ale i jiné nadace a projekty, které pomáhají tam, kde je to potřeba. Pokud se člověk ocitne v situaci, která je pro něj nová, neznámá, ne vždy najde snadno někoho, kdo mu umí správně poradit. A pokud se navíc jedná o situace, které souvisejí s nějakým hendikepem, je těžké jen o tom mluvit, natož žádat radu nebo pomoc. Vím, že v Lize jsou lidé, na které se dá s důvěrou obrátit, a i to je jeden z důvodů, proč  Ligu podporujeme,“ dodal Jiří Vybíral. 

Pokud tedy uvažujete, jakou formu pomoci neziskovkám směrovat a nechcete své peníze svěřit bez kontroly do obsáhlého hospodaření instituce, věnujte je na mzdy klíčových pracovníků. Protože právě v lidech je ta největší hybná síla, která dokáže správně poradit, pomoct.  

(ata) 

Share

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

*

CAPTCHA


*