V minulém článku „intimní rubriky“ jste se mohli přečíst o tom, jak je možné udržet trvalý vztah, v němž je jeden z partnerů hendikepovaný. Tentokrát se ptáme: Jak takový vztah vůbec navázat, jak se seznámit? 

Je to dost složitá otázka, na níž neexistuje správná odpověď, stoprocentně fungující rada. Stejně jako u populace, která se nepotýká s hendikepem, je seznamování složité. O to víc, když si lidé nevěří, bojí se oslovit druhého, nepotkávají se s druhými lidmi (bariéry, nedostupná asistence, sociální odloučení), nemají zkušenosti v komunikaci s nimi, neví, jak konverzaci začít, rozvíjet. A jak se třeba bavit o svém hendikepu. 

Mezi hendikepovanými je takových ostýchavých lidí, kteří tápou a potřebují drobnou pomoc či „popostrčení“, procentuálně víc než v jiných skupinách. A právě proto využívají nejčastěji nejdostupnější formu seznamování – internet.

Ovšem ani virtuální randění není úplně snadné, obzvlášť, když se má proměnit v reálnou schůzku, vztah. Pojďme si to trochu ulehčit, pojďme o něco zjistit o internetových seznamkách a zkusit najít návod, jak na to. 

Internetové seznamky

V poslední době vznikly v Česku tři internetové projekty – seznamky pro hendikepované, které poskytují bezpečný prostor mezi všemi na na dřeň odhalenými diskuzemi.  

 

Tvojelaska.cz

 • koučink, možnost využít pomoc vztahového poradce
 • zcela zdarma
 • individuální přístup, aktivní řešení problémů se vztahy, se seznámením atd.
 • unikátní vědecká metoda párování
 • sociální podnik (zaměstnává handicapované)

Ksobebliz.eu

 • nejstarší projekt (od roku 2014), provozuje sdružení Tulipán 
 • klasifikace podle typu postižení (tělesné, duševní, mentální, smyslové…) 
 • inzeráty se po půlroce mažou (najdete jen aktuální)
 • především prostor, kam vložit inzerát (možnost odpovědět, dále pak komunikace přes e-mail) 

Handicapovani.cz

 • členství je po dobu dvou měsíců bezplatné, posléze za nízký příspěvek 
 • možnost přihlásit se přes facebookový účet
 • moderní design, velký počet registrovaných uživatelů
 • respektuje volbu (nabízí možné partnery, ale vyhledávat lze ve všech profilech)

Samozřejmě existují i kategorie v běžných seznamkách, které zohledňují fyzický hendikep, nicméně v takových velkých anonymních prostředích je vetší počet lidí, kteří sledují jiné záměry, proč se s hendikepovanými bavit (zastaralé projekty rande.cz, seznamka.cz, libimseti.cz).

„Jsme česká seznamka a seznamujeme lidi, kteří nemají luxus stoprocentního zdravotního stavu. Máme osvědčeno, že tímto prostým zacílením se zvyšují šance na reálné seznámení našich uživatelů až o 300%.“
handicapovani.cz

„Internet je velmi pohodlné médium, komunikace je rychlá, bezpečná. Na druhou stranu informace mohou být nepravdivé, někdy může docházet k šikaně až stalkingu. Proto bych doporučovala komunikovat, ale pokud se protějšek začne chovat příliš důvěrně, popřípadě až sexisticky, je dobré se vůči tomu ihned vymezit,“ upozorňuje Ria Svítilová z intimní poradny Ligy vozíčkářů. 

Pokud chcete seznamku bez zacílení na hendikepované, lze doporučit ty, které jsou moderní a profesionální, které uplatňují ochranu soukromí, nabízejí široké možnosti nastavení nebo zobrazují pouze lidi, kteří vyhovují vašim kritériím (a vy jejich). Patří mezi ně např. edarling.cz nebo be2.cz. 

 

Jak najít lásku po síti

Pokud jste si už vybrali, do které ze seznamek se přihlásíte, přichází na řadu vyplnění profilu, podání inzerátu. To ale bývá většinou to nejtěžší. 

 „Je dobré o sobě psát pravdivě, ale nezabíhat do příliš velkých detailů. Profil by měl obsahovat koníčky, zájmy popřípadě životní názory, aby si potenciální partner mohl udělat  obraz. Zveřejňujte fotografie, které jsou neutrální, nebo jsou při nějaké činnosti, která je koníčkem,“ radí Ria Svítilová. Fotografie může být dobrou cestou, jak druhým usnadnit přijetí vašeho tělesného hendikepu, pokud je vidět. Do inzerátu je dobré o postižení psát věcně, otevřeně, ale není potřeba zacházet do detailů. To už se případně partner doptá. 

Dobrým rádcem, jak nedělat při vyplňování profilu a další komunikaci na internetových seznamkách chyby, je Průvodce pana Trubky z projektu Handicapovani.cz. 

Dobrým startem je i popovídat si o internetovém randění s nějakým známým, kamarádem, přítelkyní, která už třeba podobný profil a zkušenosti má. Může vás nasměrovat, pomoct s vytvořením inzerátu, může vám říct, jak o hendikepu komunikovat. A také vás třeba upokojí, že ne vždy se vše podaří napoprvé, že není třeba odpovídat všem, ale třeba čekat na člověka, který vás skutečně zaujme. A také vás může usměrnit v přehnaných nadějích. On-line seznamování je totiž podobně složité, jako hledání partnera jinou cestou. 

Každopádně vyzkoušejte několik seznamek, ať už ty pro hendikepované, tak i ty běžné. Jen tak zjistíte, která vám bude vyhovovat. Mějte na paměti také své bezpečí, o tom je na internetu k vyhledání celá řada článků.

Pokud máte nějaké zkušenosti z internetového seznamování, budeme rádi, když se o ně v komentářích podělíte.  

(ata)