handmedia S nápaditou formou mapování přístupnosti firem, restaurací, institucí a dalších veřejných míst přišla brněnská tvůrčí skupina Handmedia při ParaCENTRU Fénix. Složité a neosobní popisování a formuláře na webu vyměnili za scénář a kameru. Natáčejí instruktážní videa, která autenticky zachycují vybrané místo a jeho přístupnost pro lidi na vozíku. Animace a titulky doplňují celkový přehled o prostoru, takže každý najde informace, které mu sednou na míru. Nechybí popis parkování, příjezdu, přístupnosti toalet, pohybu po chodbách nebo výšky stolu či recepce, sklonu podlahy, šířky dveří… Posláním autorů videí je to, aby vozíčkáři překonali obavy z návštěv třeba dosud neznámých objektů. Divák totiž na základě zhlédnutí videa získává jistotu: „Vím přesně, kde jsem a kudy mám jít.“

21765060_1413838465390497_8843313276630522446_nProjekt je unikátní i v tom, že jsou do něj zapojení sami hendikepovaní, kteří stojí za kamerou, před kamerou, starají se o propagaci a další zakázky. Jan Vočka je jeden z šestičlenného týmu a prozradil nám o záměru projektu víc:

Jak dlouho trvá zpracování jednoho videa?

Samotné natáčení trvá 4-5 hodin. K tomu ale musíme připočítat všechny práce okolo, které jsou stejně důležité. Příprava natáčení: prohlídka objektu, výběr vhodných natáčecích prostor, scénář natáčení, příprava textů.  Dále zpracovatelské práce: střih videa, tvorba a mix hudby, grafika, zadávání kót, namluvení textů. V neposlední řadě je důležitá organizační práce. Na jednu minutu videa u nás připadá odhadem 15 hodin práce.

handmedia3

Jaká je vaše cílová skupina? Koho chcete svými videi oslovit?

Videa jsou určena pro všechny zdravotně postižené nebo starší občany, kteří mají potíže s mobilitou, a pro rodiče s kočárky. Při tvorbě reportáže vždycky natáčíme s vozíčkáři. Jejich hendikep je nejtěžší a překážka se na vozíku nedá nijak obelstít.

Projekt v současnosti mapuje jen Brno. Objekty jsou ale veřejné a našich videí mohou využít  ke své informaci i návštěvníci Brna (např: Technické muzeum nebo divadlo Reduta).

V čem se odlišují vaše videa od současného způsobu mapování? Existuje už celá řada webů, projektů, mobilních aplikací, které se mapováním přístupnosti zabývají…

Zásadní změna je v tom, že video přináší vizuální informaci. Divák sám může vyhodnotit, jak přístupný je dokumentovaný objekt. Součástí videa jsou i parametry prostor, ve kterých se vozík pohybuje. Chceme předávat nejpřesnější informace a doufáme, že projekty, jako je například Vozejkmap, budou naše videa v budoucnosti doplňovat.

Natáčení a práci štábu by mělo být financováno institucemi, firmami, restauracemi a provozovnami, ve kterých se natáčí. Jakou máte v současnosti podporu?

V současnosti nás nejvíc podporuje statutární město Brno. Snažíme se pro tento projekt více získat i soukromé firmy. Naším cílem je propojovat nápady a potřeby hendikepovaných s financemi ze soukromé sféry.

handmedia2

Jak vám mohou pomoci sami vozíčkáři?

S vyhledáváním vhodných objektů k natáčení. Ale nenatáčíme objekty, které jsou pro vozíčkáře nevhodné. Točíme pouze místa, která jsou dostupná.

A samozřejmě nám mohou pomoci v propagaci projektu. Ve spojování naší práce s institucemi, které by chtěly tento způsob předávání informací podporovat.

(ata)