Bezbariérové cestování konečně i v obyčejných rychlících

17.4.2014

img_712_13V pondělí 7. dubna vstoupila na železnici v platnost mimořádná změna jízdního řádu. Kromě menších úprav na dvanácti tratích zahrnuje i důležitou novinku pro vozíčkáře: v běžných rychlíkových soupravách se začínají objevovat bezbariérové vagóny.

Zatímco v oblastní a příměstské přepravě České dráhy sklízejí pochvalu už několik let za nízkopodlažní vlaky Regionova, RegioPanter, RegioShark či RegioShuttle, s běžnými rychlíky na hlavních tratích (koridorech) byl problém. Na frekventovaných spojích, třeba z Brna do Ostravy, museli vozíčkáři dosud cestovat ve služebních vozech mezi balíky koly. Nebo si museli počkat na vlak EuroCity či InterCity.

Nyní se situace konečně zlepšuje. Od 7. dubna jsou bezbariérové vagóny nasazovány v rychlíkových soupravách Praha – Ústí nad Labem – Cheb a také v rychlících z Brna přes Jihlavu a České Budějovice do Plzně. Jde o moderní multifunkční vozy, které nejen mají oddíl pro vozíčkáře včetně vyhovujícího WC, ale všem cestujícím nabízejí klimatizované prostředí, elektrické zásuvky pro napájení drobné elektroniky a také místa pro jízdní kola. Od poloviny června budou řazeny i na rychlíkové spoje Praha – Brno přes Vysočinu a Brno – Ostrava.

Za zmínku stojí i přehledný a důkladný informační servis pro vozíčkáře, zrakově postižené a neslyšící lidi, který lze na webovkách ČD najít v rubrice Vlakem po ČR. V záložce nazvané S ČD bez překážek jsou souhrnné údaje o přístupnosti stanic a mobilních zdvihacích plošinách, vyhledávání spojení a také formulář pro onlinovou objednávku jízdy vlakem včetně zajištění asistence při nakládání. Pro jakékoli telefonické dotazy je určena linka 840 112 113.

                                                                                                                                    (mp)

 

Share

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

*

CAPTCHA


*