Zpět do aktivního života, vyzývá Liga vozíčkářů

21.8.2014

DSCN0076A obrací se s touto výzvou především na lidi, které potkala mozková příhoda, měli úraz nebo jim ztěžuje život jiná zdravotní komplikace. Centrum denních služeb při Lize vozíčkářů chce pomoct hlavně těm, kteří se chtějí opět zapojit do plnohodnotného života, po nemoci či úrazu.

„Podporujeme hlavně takové lidi, které úraz, mozková příhoda či dlouhodobá nemoc vyřadila z běžného života a chtějí se pomocí intenzivní práce a rehabilitace posunout dopředu,“ říká Hana Svobodová, vedoucí centra denních služeb.

Co na klienty v ulici Bzenecká na brněnských Vinohradech čeká? Především nové bezbariérové prostory, individuální přístup a postupné získávání a obnovování dovedností. „Nacvičíme si například jak vařit, nakupovat, pohybovat se v prostoru a starat se o osobní hygienu. Ve skupině budeme hodně konverzovat, naučíme se navazovat vztahy a zlepšíme motoriku. S tou bývá po nemocích či úrazech velký problém,“ sdělila Svobodová.

Liga vozíčkářů takovým lidem nabízí i navazující služby, které je posunou směrem k opětovnému získání samostatnosti i zaměstnání. „ Aby člověk se zdravotními komplikacemi mohl žít aktivně, musí se zorientovat ve svých možnostech, právech, musí znát typy bezbariérového bydlení, musí umět oslovit nadace a sponzory a umět komunikovat s úřady i se zaměstnavateli. S tím vším umíme pomoci i v terénu,“ podotkla Hana Duchoňová, vedoucí služby sociální rehabilitace. Podmínkou pro přijetí mezi klienty není rozhodně invalidní vozík, naopak. „Jsme tu pro lidi s různými zdravotními komplikacemi, které dokážeme nasměrovat k samostatnému životu tak, jak potřebují právě oni s tou či onou diagnózou,“ dodala Duchoňová.

Pro ty, kteří se stále ještě rozhodují, zda naši službu využít, je zde od září možnost vyzkoušet si jeden den pobytu v Centru zdarma. Více informací poskytnou zájemcům pracovníci Centra buď 5. září na Dni otevřených dveří (to vše ve spojení s garden party Vinohradské vozíkohraní), nebo v pracovní dny na tel.: 777 010 335 nebo na e-mailu cds@ligavozic.cz.

(ata)

Share

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

*

CAPTCHA


*