Zásady zdravého spaní

15.3.2017

infografikaSpánek je nedílnou součástí lidského života, ve spánku strávíme téměř třetinu z celého života. Fyziologický spánek je důležitý nejen pro regeneraci fyzických a duševních sil, ale i pro celou řadu dalších pochodů, jako je paměť, koncentrace, učení, myšlení a také pro mnoho dalších metabolických procesů. Nejen, že jsme po dobrém spánku výkonnější a lépe nám to myslí, také nám spánek posiluje obranyschopnost – což je důležité zejména v tomto sychravém období. V neposlední řadě nám spánek prodlužuje život.

V první řadě je nutné znát, že lidské tělo ve spánku regeneruje a nabírá síly do dalšího dne. Proto je z hlediska denního režimu velmi důležité dodržovat určitý rytmus, na který si tělo zvykne a který bude vyhovovat jak po stránce časové, tak i po stránce odpočinku. Základem tohoto rytmu je dostatečně dlouhý spánek. Ten se s věkem člověka liší, s přibývajícím věkem totiž počet hodin, které lidé naspí, klesá.

V poslední době jsou poměrně časté problémy s nespavostí. Ty jsou často způsobeny stresy, které v dnešní době zažíváme ve zvýšené míře. Naše tělo i mysl jsou v napětí a této tenze se nám nedaří zbavit ani v okamžiku, kdy se chystáme jít spát. Zaměstnáváme-li mysl ještě v posteli, bráníme jí odplout do říše snů.

infografika2Poslední kapitolou tohoto krátkého článku je malá zmínka o rozdílech mezi přerušovaným a dlouhým spánkem. Odborníci na spánek se shodli, že přerušovaný spánek má velký vliv na celkovou náladu člověka. Vyplývá to i z pokusu, kterého ze zúčastnilo 62 dobrovolníků, kteří byli rozděleni do tří skupin a testování po dobu tří dnů. První skupina mohla spát libovolně dlouhou dobu, druhá skupina mohla spát jen po vymezený čas a třetí skupina byla navíc v pravidelných intervalech buzena. Právě jedinci z třetí skupiny vykazovali jednoznačné příznaky nervozity a podrážděnosti. To je způsobeno především tím, že pokud je spánek neustále narušován, tělo si pak nemůže projít všemi fázemi spánku a nemůže si dostatečně odpočinout.

Nezapomínejte na důležitost zdravého spánku. Díky němu regenerujeme své tělo a mysl. Přizpůsobte všechno tak, aby váš spánek byl co nekvalitnější. Uvidíte, že se zvedne i kvalita vašeho života. Zdravý spánek přispívá k duševnímu zdraví, dobré náladě a celkové pohodě. Mějte to stále na paměti!

Zaujalo Vás to?

Kontaktujte Sociální rehabilitaci

Bc. Jan Dvořáček
Sociální pracovník
jan.dvoracek@ligavozic.cz
Share

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

*

CAPTCHA


*