Dita Horochovská a Lukáš Srba jsou mladí a aktivní lidé, kteří zlepšují život těžce tělesně postižených tím, že pro ně realizují kurzy na ovládání počítače hlasem. Pro tento účel na konci loňského roku založili spolek SILOU HLASU, z. s., prostřednictvím kterého oslovují sponzory a shánějí finance na to, aby byly kurzy pro účastníky zcela zdarma. Cílem kurzů je osoby s poškozením jemné motoriky horních končetin zapojit do běžného života a získat to, co mnohým chybí… soukromí, samostatnost a novou náplň do života. Účastníci se naučí komplexně ovládat počítač (myš, klávesnice, internet, word, skype atd.) a psát dlouhé texty.

Jako spolek existují krátce, ale oba mají s hlasovými technologiemi a výukou bohaté zkušenosti. Dita je kvadruplegička, takže počítač může ovládat pouze hlasem. Byla první uživatelkou hlasových technologií v ČR, konzultantkou jejich vývoje a společně s Lukášem vyškolili téměř 100 klientů po celé ČR ve sdružení, kde spolu před téměř třemi lety začínali.

Spolek SILOU HLASU navázal spolupráci s významnými organizacemi (Centrum paraple, Konto Bariéry, Spektra, v. d. n), které jim pomáhají s osvětou a se sháněním vhodných adeptů. Centrum Paraple dokonce nabídlo pro výuku prostory a možnost ubytovat přímo v Centru mimopražské klienty. Díky tomu začala 6. března 2017 výuka vozíčkáře, pro kterého je ovládání počítače hlasem jedinou možností, jak na počítači pracovat samostatně.

Se svým projektem se přihlásili loni v září do Laboratoře Nadace Vodafone, která podporuje projekty, kde technologie pomáhají společnosti. Do úzkého finále se sice neprobojovali, ale i tak se umístili mezi nejlepšími deseti týmy z celé ČR.

Pokud si myslíte, že by právě pro vás nebo pro někoho blízkého byly tyto kurzy přínosem, tak se na ně neváhejte obrátit už jen pro bližší informace. Kontakt naleznete na webových stránkách http://silouhlasu.cz/ a také na facebooku https://www.facebook.com/SILOUHLASU.
(dh)

silouhlasu_header