Možná jste zaznamenali, že v poslední době Liga shání finance na tréninkový byt. Tento projekt se rozhodlo podpořit už několik subjektů, zorganizovali jsme veřejnou sbírku na několika akcích. I když jsme teprve na začátku zdlouhavé cesty k otevření dveří tohoto unikátního prostoru, chtěli bychom aspoň nastínit, oč se vlastně jedná a poděkovat tak dosavadním dárcům. V dalších číslech Kaleidoskopů se pak můžete těšit na další podrobnosti, informace, rozhovory, vizualizace… zkrátka budeme pro vás tuto náročnou cestu vzniku něčeho tak unikáítního mapovat.
 
Tréninkový byt je prostor, kde bude možné cíleně nacvičovat jednotlivé úkony, které jsou pro samostatný život nezbytné – od vaření, přes praní, až po starost, jestli není prázdná lednice. V tréninkovém bytě bude k dispozici technologie, která pomůže například nastavit pracovní plochu kuchyňské linky, madla i záchodovou mísu. „Klienti si budou moci odzkoušet vše v reálném prostředí. Zjistí, zda jim pomůcka vyhovuje či ne. Bude to něco jiného než listovat katalogem,“ popisuje Adam Erben, odborník na bezbariérové úpravy. 

Ilustrační foto

Hendikepovaní poznají nové rozměry svobody, ale i starosti každodenního života

Konzultacemi ohledně bezbariérovosti však naše podpora nekončí. Samostatné bydlení totiž není jen o fyzické připravenosti prostoru, ale především o dovednostech samotného člověka s hendikepem. Naučit se trávit čas úplně sám, určit si, kdy přijde asistent nebo rozhodnout, co bude k večeři. To často hendikepovaní lidé neznají. Pokud většinu svého života prožili v ústavu nebo po boku starostlivé maminky, tak je tyto starosti každodenního života zkrátka minuly. Právě jim bude k dispozici asistent soběstačnosti Petr Stiller, který je sám na vozíku, osamostatnil se a žije velmi aktivně. Může tak čerpat z vlastní zkušenosti, a tím dodávat odvahu druhým, kteří se rozhodli jít podobnou cestou.

Projekt Klíč k samostatnosti je velmi unikátní. Propojuje totiž nejen přístupnost prostoru i práci s klientem, ale především také práci s rodinou. „Uvědomujeme si, že osamostatňování postiženého dítěte je pro všechny zúčastněné velmi důležitý proces. Často je pro maminky velmi těžké pustit své dítě do samostatného života. Na druhou stranu je pro hendikepované složité být najednou zodpovědný sám za sebe. Proto je potřeba oba podpořit, aby si uvědomili, že to možné je,“ řekl ředitel Zdeněk Škaroupka. 

(lb)