OLYMPUS DIGITAL CAMERATěžká otázka. Situace, která se bohužel občas stává: vozíčkář na cestách, nevolnost, zdravotní komplikace, telefonát na záchranku, odvoz pacienta. Do sanitky se ale elektrický vozík nedostane. Zůstane stát na ulici?

Další situace: Vozíčkář na cestách, nenadálá porucha, telefonát kamarádovi, odvoz autem domů. Co ale s nepojízdným elektrickým vozíkem?

Taková nemilá příhoda se stala 17. března v Brně, problém pomohla vyřešit městská policie. “Večer se na strážníky obrátil řidič taxislužby, který si při projížděním Brna všiml odstaveného invalidního vozíku. Hlídce se postupně podařilo zjistit, kdo je majitelem vozíku, a poté šestapadesátiletého muže v Medlánkách navštívila. Ten vysvětlil, že měl na vozíku poruchu, a protože nemá žádné blízké osoby, které by jeho dopravní prostředek zabezpečily, nechal ho odstavený na veřejném prostranství. Strážníci proto vozík z preventivních důvodů naložili a přepravili do místa bydliště jeho majitele, kde mu jej v pořádku předali,” popsal situaci mluvčí městské policie Michal Simandl.

Na městskou policii se vozíčkáři v nouzi obracejí nejčastěji. Strážníci se snaží pomoct, jak můžou, ale stejně jejich vybavení optimální není. Ti brněnští sdělili, že takové vozíky můžou převézt v autě pro odchyt zvířat, to ale není vždy k dispozici. Navíc nemají ližiny, tak se s těžkými vozíky perou zdatní policisté holýma rukama. Bohužel v předpisech se takové situace nenachází a je jen na dobré vůli strážníků s vozíky pomoct.

Na koho se tedy obracet nejdříve? Podle průzkumu mezi dodavateli elektrických vozíků by měli vozíčkáři volat pracovníky servisu té firmy, která vozík dodala. Většina firem uvedla, že jsou na příjmu téměř vždy a že se snaží v takové situaci vozík zajistit a uživateli dodat co nejdříve. Jenže takové pojmy nejsou úplně stoprocentní – “téměř vždy”, “co nejdříve…” To asi znáte všichni z praxe, že firmy i při sebelepší vůli teleport nevynalezly, a tak se stává, že vozík zůstává na ulici osiřelý.

Pokud se navíc vozíčkáři přihodí závažnější zdravotní komplikace, těžko bude doktorovi diktovat číslo na servis jeho vozíku. “Pro takové případy každý vozík označujeme štítkem, na kterém je naše adresa, telefon a další údaje pro případ nouze. Jsme schopní pomoct dopátrat majitele nebo zajistit co nejdříve převoz či dodání náhradního vozíku,” uvedl jeden z dodavatelů.

Máte na svém vozíku takové označení? Myslíte si, že v případě nouze pomůže? Že lidi pochopí, kam volat, a že telefonát znamená stoprocentní a okamžitý servis? Dostali jste se do podobně svízelné situace? Jak jste ji řešili? Máte nějaký nápad, jak podchytit takovou situaci systémově? Na koho by se lidi měli obracet, aby meli kdykoliv a kdekoliv zajištěnou pomoc?

Víc otázek než odpovědí, co myslíte?

(ata)