VOZÍČKÁŘI A ZÁNĚTY MOČOVÉHO MĚCHÝŘE

17.3.2015

86481-top_foto2-sxfsdLidi na vozíku trápí záněty a jiné problémy močového ústrojí častěji než chodící populaci. Je to dáno tím, že díky chůzi je vyprázdňování močového měchýře důkladnější, lepší, přirozenější.

Při problémech s močovými cestami nejde vždy jen o zánět, i když ten je velice častý. Příčin problémů s močovými cestami může být víc, a proto je dobré se vždy raději obrátit na odborníka a nechat se vyšetřit.

Pokud se totiž jedná o zánět, musí se vyléčit. Jinak hrozí riziko, že by mohl postoupit až do ledvin a způsobit vážné komplikace a problémy. Nevyplatí se problém zanedbávat a tajit. Ani samoléčba v tomto případě není na místě. A také, jak už jsme jednou psali, nedoléčené záněty močového měchýře mají později na svědomí problémy a bolesti kolen.

Co můžeme sami dělat? Hodně. Prevence je mnohem lepší, snazší a příjemnější.

Jako vozíčkáři musíme dbát na pravidelné a úplné vyprázdnění močového měchýře. Pokud se vyklepáváte nebo používáte manuální pressi, dopřejte si čas, neuspěchejte to. Raději si dejte pauzu, prodýchejte se a zkuste to znovu. Pokud se cévkujete, dbejte vždy na maximální hygienu, sterilní cévky.

Důkladná hygiena tady u nás, vozíčkářů, platí dvojnásob. Noste s sebou a používejte aspoň vlhčené ubrousky, ne vždy máte možnost se umýt a i nečisté ruce můžou zanést bakterie.

Kdo používá inkontinentní vložky, pleny, je nutno je pravidelně měnit, nesedět ve vlhku. Přispívá to k množení bakterií, kterým se ve vlhku daří. Pokud vám počet vložek, které dostáváte, nestačí, zkuste se domluvit se svým urologem, jak by se to dalo řešit.

Pánové, pokud používáte urinální kondom a sběrný sáček, častěji je vypouštějte, měňte, dbejte na důkladnou hygienu po jejich odstranění, nenechávejte si je i přes noc.

Co ještě můžeme udělat – pít dostatečné množství tekutin. Nejlépe čistou vodu bez bublinek, zelený čaj, slabší černý čaj. Pokud je pijete v dostatečném množství (vzhledem ke svojí výšce, váze, množství pohybu, který vykonáte, jestli se potíte, ale i vzhledem k venkovní teplotě), má to velký význam.

Pití dostatečného množství tekutin čistí ledviny, močovody, močový měchýř, trubici.

Močovému ústrojí prospívá i konzumace brusinek a borůvek, látek v nich obsažených.

Dále je také důležitý pohyb, aspoň tolik, kolik zvládnete, snažte se hýbat, nebo provozujte aspoň dechovou gymnastiku – snažte se zhluboka nadechnout do různých částí břicha (horní, dolní, do pupku) nebo plic (pod klíční kosti, dopředu do prsou, do stran, do žeber…). Nadechujte a vydechujte na různý počet vteřin, prodlužujte, počítejte, proměňte dýchací gymnastiku ve hru, bude vás to i bavit.

Ale hlavně – neseďte v mokru – přebalit, umýt, převlíknout do sucha. Pokud možno, používejte prádlo z bavlny. Ať saje a větrá, je to důležité. Pozor, zvláště v létě, na zapařeniny.

Vidíte, dá se dělat hodně.

Věra Schmidová

Share

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinná pole jsou označena *

*

CAPTCHA


*