Být na vozíku a jet někam vlakem, to je kombinace, která nezřídka kdy končí dobrodružstvím. Může se stát, že klíče od plošiny nebudou k sehnání nebo jediný pracovník, který umí plošinu ovládat, má dovolenou.  Od 15. prosince do hry jménem “přeprav vozíčkáře” vstoupili další hráči, takže to je ještě zajímavější.

 

Tomáš Pětník je mladý aktivní muž na vozíku. Rád sportuje a také sport sleduje. Proto se rozhodl zakoupit vstupenky na Mistrovství světa juniorů v Ostravě. “Takovou akci jsem si nemohl nechat ujít a hned jsem začal řešit, jak se do našeho třetího největšího města dostanu,” říká Tomáš Pětník.

Záhy však zjistil, že to, zda si něco nechá či nenechá ujít nezávisí tak úplně na něm.  Od 15. prosince zajišťuje vlakové spojení mezi městy Brno a Ostrava výhradně společnost RegioJet. Když Tomáš objednával přepravu zaskočila ho informace, že zmiňovaná plošina má nosnost 300 kg včetně převážené osoby a že RegioJet nezajišťuje přepravu osob na elektrických vozících a to z důvodu nedostatku místa ve vagonech.  Tomáš se právě na elektrickém vozíku pohybuje, a tak ho tato informace z pochopitelných důvodů nepotěšila. Proto se rozhodl jet do Ostravy v doprovodu chodícího kamaráda na vozíku mechanickém. Zakoupil si jízdenku, ještě bylo však potřeba objednat plošinu. To ale u překážky nešlo. Důvod je prostý. Pracovník nemá tuto možnost v systému.  Tomáš tedy musel zavolat na infolinku, kde znovu nahlásil všechny své údaje. Všechno se to dělo s 48 hodinovým předstihem, takže lhůtám bylo učiněno za dost.

„Jenže když nadešel den „D“ a čas odjezdu, celý příběh dostal naprosto tragikomickou tečku. Vlakvedoucí nenašel moji žádost o plošinu v systému a já nemohl odjet. Plošina ve vlaku nešla použít. Důvodem byl nízký peron na brněnském hlavním nádraží, které je čerstvě po rekonstrukci,“ pokračuje Tomáš v popisu celé situace. Pět metrů od nástupiště od vlaku stála mobilní plošina, která byla majetkem Českých drah, ta ale nešla využít, protože Tomáš objednával přepravu u RegioJetu.
Takže prostě zůstal na nástupišti, zatímco vlak odjel a místo skvělého zážitku přímo na stadionu se Tomáš mohl na hokej dívat maximálně u televize.

Tomáš však měl zakoupen lístek i na finále, které už si opravdu nechtěl nechat ujít, proto se rozhodl zkusit se dopravit do Ostravy ještě jednou. Tentokrát použil vlak Českých drah. Ten však nejede přímo z Brna a Tomáš musel přestupovat v České Třebové, kde zase nejel výtah, zkrátka každá cesta musí obsahovat nějaký prvek dobrodružství.
Tomáš se nakonec na finále dostal. Po návratu se však rozhodl napsat podnět společnosti RegioJet. Z jejich odpovědi vyplývá, že 100 % spojů na lince R8 je přístupných pro vozíčkáře na všech typech vozíků – včetně elektrických. Spoje na lince R8 Brno – Přerov – Ostrava- Bohumín jsou ve 100 % případů vybaveny speciálními vozy s širšími nástupními dveřmi, kupé a toaletou pro vozíčkáře a přeprava těchto cestujících zde probíhá bez jakéhokoli omezení z hlediska typu či pohonu invalidního vozíku.

V emailu to tedy vypadá, že všechno funguje naprosto skvěle. 100% je přece ekvivalentem spolehlivosti. V reálném světě je však evidentně velký problém dostat vozíčkáře z Brna do Ostravy. Pokud je tak komplikované cestovat mezi dvěma takto velkými městy, jak asi vypadá přeprava mezi menšími nádražími, si můžeme domyslet.

Rozhodli jsme se s Tomášem ověřit celou situaci a dát RegioJetu ještě jednu šanci. Třeba to prostě byla jen náhoda a těch 100 %  přístupných spojů je pravda. Chtěli jsme se vydat na cestu na lince R8.  Koronavir nám tyto plány ale pozdržel. Čekejte však brzy reportáž o dalším vlakovém dobrodružství.

Jaké zkušenosti máte vy? Můžete mi napsat na ladislava.blazkova@ligavozic.cz

Ladislava Blažková