Tejpy jsou vyrobeny na bázi bavlny a mají podobné elastické  vlastnosti jako kůže, takže dobře přilnou. A umí ulevit od bolesti. Sahá tedy po nich nejen stále více sportovců, ale i lidí, kteří se s bolestí potýkají. 

tejpZatejpovat, otejpovat, tapovat – zkrátka a dobře zalepit. Tak by se ve stručnosti dala vystihnout podstata metody zvané kineziotejping, kterou vymslel japonský chiropraktik dr. Kenzo Kase a jejíž účinky světu poprvé představil již před čtyřiceti lety. V evropských zemích však slaví úspěch zhruba posledních deset let a cílová skupina, která se dobrovolně nechá „zkrášlit“ růžovým, modrým či tělovým páskem s lebkami anebo leopardími motivy, je stejně tak pestrá, jako kineziotejpy samotné. Ostatně, posuďte sami: můžeme je vidět na loktech tenistů, na bříšcích budoucích maminek, ale i zádech či tvářích těch, kteří se vypořádávají se zdravotním postižením. Rozšířit řady příznivců této metody ale můžete třeba také vy. Kineziotejping je totiž vhodný pro všechny věkové kategorie,“ doplňuje Eliška Peterková z Kineziotaping Praha.

Jak to funguje?

Pokud tedy i vás sužuje zdravotní neduh a nebojíte se vyzkoušet něco nového, vyhledejte odborníka, který se na kineziotejping zaměřuje. Pakliže usoudí, že by tejpy mohly mít ve vašem případě kladný efekt, nezbývá, než se přesvědčit o jejich účincích na vlastní kůži. A to doslova. Tato metoda, jež je obvykle součástí či doplňkem komplexní léčby, je totiž založená na lepení pružných pásek na kůži tak, aby došlo ke zmírnění bolesti. Podle směru nalepení pásek a zvoleného napětí tak může dojít k aktivaci či naopak uvolnění svalů. Kromě toho však může být účinným pomocníkem při zmírňování otoků, vyhlazování jizev anebo při bolesti břicha v těhotenství. K dobru připišme kineziotejpům ještě to, že díky svým elastickým vlastnostem člověka nikterak nelimitují při pohybu a každodenních aktivitách, včetně koupání. „Navíc má minimum kontraindikací a aplikace trvá jen několik minut,“ uzavírá výčet pozitiv na adresu této metody Peterková.

Zatejpovat se dá skoro vše

Není tedy divu, že mnozí klienti přichází na aplikaci tejpů opakovaně a vnímají ho jako originální a nepřehlédnutelný doplněk, kterým se mnohdy rádi pochlubí. A to i přesto, jejich nalepení není hrazeno pojišťovnou. Kompenzací ale budiž fakt, že ho lze aplikovat takřka na jakoukoliv část těla. Nejčastěji však používáme tuto metodu při chronických bolestech zad, šíje a ramen, při obtížích kloubních, zejména kolen, loktů, kotníků, ale také pro úlevu přetížených svalů, např. lýtkových nebo stehenních,“ upřesňuje Peterková. Výjimkou ovšem nejsou ani poněkud choulostivější či viditelnější partie. Jmenujme například hýžďový sval či obličej.Tejpovani zvirat

Využití kineziotejpů u tělesně postižených

Pozitivní účinky kineziotejpů jsou ovšem zaznamenány také u klientů s tělesným postižením. Pomocí nich se totiž dá alespoň částečně vyzrát na některé nepříjemné následky parézy, spasticity anebo mozkové obrny. Své o tom ví i Ludmila Ječná, ergoterapeutka v Janských Lázních, kde se metoda kineziotejpování stala mezi pacienty velmi populární. A to nejen mezi těmi, kteří se vypořádávají s následky úrazů či vleklé nemoci, ale také mezi těmi, jejichž zdravotní obtíže lze považovat za klinické „Dosud jsem nejčastěji tejpovala hemiparetické končetiny a na předloktí tzv. rukavičkou,“ říká, avšak dodává, že výjimkou nebyli ani lidé s obrnou lícního nervu nebo bolestmi beder. Jednou z těch, která vsadila na „barevnou první pomoc“ je i třiadvacetiletá Marie, která je na vozíku a jejíž záda dvakrát měsíčně krášlí několik sytě růžových pásků. „Nebýt tejpů, zřejmě bych se spazmů na rukách a bolesti beder už nezbavila. Hodně mi pomáhají od bolesti, což je to hlavní,“ dodává, zatímco se objednává na další aplikaci a zvědavě obhlíží novou, takřka rockerskou pásku s lebkami.

Magdaléna Hanková